my articles شنبه بیست و ششم آبان 1386 8:16
برای دسترسی به مقالاتم، یکی از دو مسیر زیر را طی کنید:

۱- خدمات بهداشتی اینترنتی برای زنان

                                 http://www.wit.ir/hamayesh/detailnews.asp?id=916

۲- خدمات سلامت الکترونیکی در ایران

           http://www.informatica2007.sld.cu/Members/Darvish/a-review-on-internet-based-health-services-in-iran?set_language=en

۳- موفقیت زنان در کسب و کار اینترنتی 

برای دانلود فایل زیپ شده مقالات اینجا کلیک کنید، سپس روی علامت فلش آبی کلیک کنید:

http://freedrive.com/file/9a67371c9baa567bfcae63b6f20e50ac

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

۶ باور غلط در مورد سرطان جمعه بیست و پنجم آبان 1386 23:21

http://akbar425.blogfa.com/post-470.aspx

بیست و سوم آبان 1386

۶ باور غلط در مورد سرطان

سرطان یکی از کشنده ترین بیماری های قرن جدید است. با گذشت سالها از پیدایش این بیماری، هنوز ابهاماتی پیرامون آن وجود دارد تا جایی که عقاید و باورهایی غلط جای حقایق و واقعیت رادرمورد این بیماری گرفته اند.

شما هم این داستان ها را شنیده اید؟  سرطان مغز کودکی را که همه ی شب با گوشی موبایل خود صحبت می کرد را خورد. یا فردی به خاطر سوار شدن بیش از حد روی دوچرخه به سرطان بیضه مبتلا شده است. شایعات و باورهای غلط پیرامون سرطان بسیار است و گاهي افراد نمی توانند دروغ و حقیقت را از هم تشخیص دهند.

اطلاعات درست درمورد سرطان بسیار با ارزش است چون هرچه بیشتر در مورد این بیماری بدانیم، بیشتر میتوانیم این بیماری را از خود دور کنیم. باورهای غلطی که در زیر به آنها اشاره می کنیم، توسط پزشکان از سرتاسر جهان گزارش شده اند. کاری که شما باید بکنید این است که این مطالب را خوانده و دیگران را هم از حقیقت امر مطلع بکنید.

1.  فقط خانم ها به سرطان سینه مبتلا می شوند
اگر از کسی شنیدید که سرطان سینه فقط مخصوص خانم ها است و مردان به آن مبتلا نمی شوند، بدانید که اشتباه است. تحقیقات پزشکی ثابت کرده است که حتی در لاغرترین مردان نیز در بافت های دور سینه شان، مجراهای سرطانی شیر دارند.

واقعیت این است که اگر سالانه 1500 مرد محتمل به گرفتن سرطان تشخیص داده شوند، 500 مورد به سرطان مبتلا نخواهند شد. پس به یاد داشته باشید:  گرچه احتمال ابتلای مردها به سرطان سینه به خاطر کمتر بودن مجراهای شیری در آنها کمتر است، اما هنوز احتمال ابتلا برای آنها وجود دارد.

2.  تلفن همراه و سایر امواج رادیویی باعث ابتلا به سرطان می شوند
چند سال پیش فردی از یک کارخانه ی تولیدی گوشی موبایل شکایت کرد، چون تصور می کرد امواج دالکترومگنتیک خارج شده از این گوشی باعث شده که او به سرطان مغز دچار شود. روزنامه های و مجلات به شدت این جریان را دنبال می کردند و این قضیه، داستان صفحه ی اول همه ی روزنامه ها و مجلات شده بود. چند ماه بعد دانشمندان اعلام کردند که هیچ ارتباطی بین سرطان مغز و گوشی های همراه وجود ندارد. متاسفانه روزنامه ها خبر تکذیب این اتفاق را چاپ نکردند و افراد کمی فقط متوجه بی تاثیری تلفن همراه روی مغز شدند. به همین دلیل امروزه %30 مردم تصور می کنند که گوشی موبایلشان می تواند باعث مرگ آنها شود.

3.  دود و آلودگی هوا می تواند به اندازه ی دود سیگار سرطان زا باشد
یک نفر روزی می گفت اگر در هوای تهران تنفس کنی، انگار روزی یک بسته سیگار کشیده ای. واقعیت این است که در مقایسه با سیگار، دود و آلودگی هوا تاثیر کمی بر سلامتی بدن دارد. بنابر تحقیقات پزشکی، تقریباً %87 از موارد سرطان ریه بخاطر سیگار کشیدن بوده است. و اگر با فردی سیگاری ازدواج کنید، %30 احتمال ابتلا به سرطان ریه در شما بیشتر از زمانی است که با فردی غیرسیگاری ازدواج کنید. حرف آخر این است که درست است که دود و آلودگی هوا برای شما خوب نیست، اما درمورد مسئله ی سرطان ریه، درمقایسه با سیگار کاملاً بی تاثیر است.

4. اسپری های حشره کش باعث مرگ می شود
تقصیر شما نیست که در آپارتمانی زندگی میکنید که پر از سوسک است، اما این شمایید که باید با آن مقابله کنید. در چنین مواردی، اسپری های حشره کش اولین وسیله ی دفاعی شما به نظر می رسد. اما اگر این مواد شیمیایی باعث کشتن سوسک ها می شود، آیا باعث کشتن شما هم شود؟ واقعاً خیر.

بودن طولانی مدت در معرض این مواد، در موش ها ایجاد سرطان کرده است اما شما چون به عنوان نابود کننده هستید، لازم نیست که نگران باشید. گرچه بهتر است تا می توانید کمتر در معرض اسپری های حشره کش قرار بگیرید و همیشه دستورالعمل و احتیاطهای نوشته شده بر روی اسپری را جدی بگیرید.

5.  عمل جراحی باعث پخش شدن سرطان به همه ی قسمت های بدن می شود
استفاده از تیغ های گینسو برای جراحی ممکن است باعث انتشار سلول های سرطانی به جریان خون شود، اما با بیوپسی (بافت برداری) چنین امکانی وجود نخواهد داشت. جراحان بسیار دقیق عمل میکنند و قادر به از بین بردن تومرها و رشد سرطان بدون انتشار آن می باشند. اگر کسی چیزی غیر از اين به شما گفت، مطمئن باشید که اشتباه است. پس به هیچ وجه از تیغ جراحی نترسید، چون ممکن است جانتان را نجات دهد.

6.  سرطان به صورت ارثی در خانواده منتقل می شود
سرطان سینه و سرطان های کلورکتال ممکن است به صورت ارثی منتقل شوند. اما در اکثر موارد سرطان از سایر عوامل ناشی شده و به صورت یک معما باقی می ماند. حتی اگر شما ژنی از یک بیماری را به ارث برده باشید، فقط احتمال ابتلای شما به آن بیماری افزایش می یابد. پس اگر عمویتان سرطان کلورکتال داشت، نگران نباشید، چون دلیلی ندارد که شما هم حتماً به آن مبتلا شوید.

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

كارسينوييد جمعه بیست و پنجم آبان 1386 23:18
 

دریافتی از آدرس زیر در آبان ۸۶

http://sdfghj.blogfa.com/post-240.aspx

نشانگان كارسينوييد عبارت است از گروهي از علايم ناشي از نوعي از تومورهاي بدخيم (كارسينوييدها) در ديواره روده كوچك . كارسينوييدها سروتونين ، هيستامين ، پروستاگلاندين ها و هورمون هاي مختلفي را ترشح مي كنند. اين مواد باعث بروز علايم كارسينوييد مي شوند. تومورهاي اوليه در نقاطي مثل آپانديس ، ايلئوم ( نيمه انتهايي روده كوچك )، راست روده ، تخمدان ها، يا معده به وجود مي آيند. بدخيمي ممكن است گسترش يابد و علايمي در پوست ، رگ هاي خوني ، كليه ، لوله گوارش ، كبد، قلب ، و ريه ها ايجاد نمايد.
علايم شايع
كارسينوييدها رشد آهسته اي دارند، و بسياري از بيماران هيچ علامتي ندارند. تومور اوليه ممكن است باعث انسداد روده شود، به طوري كه علايمي چون دل پيچه دردناك در وسط شكم ، استفراغ ، تورم شكم ، و كاهش وزن ايجاد شوند. در تعدادي از موارد، سلول هاي كارسينوييدي به ساير نقاط بدن انتشار يافته و تومورهاي ثانويه توليدكننده هورمون (سروتونين ) ايجاد مي كنند. ورزش سنگين ، مصرف الكل ، يا خوردن موز، گوجه فرنگي ، آلو، آناناس ، يا گردو ممكن است باعث بروز علايم از اين تومورهاي ثانويه شوند. اين علايم عبارتند از:
برافروختگي پوست سر و گردن
كاهش وزن بدون توجيه
اشك ريزش چشم
اسهال و دل پيچه
علايم تنفسي شبيه آسم
نارسايي احتقاني قلب
نامنظمي ضربان قلب
تهوع و استفراغ
كاهش فشار خون
علل
ناشناخته است .
عوامل افزايش دهنده خطر
سن بيش از 60 سال
چاقي
سيگار كشيدن
مصرف الكل
پيشگيري
در حال حاضر نمي توان از بروز آن پيشگيري به عمل آورد.
عواقب مورد انتظار
اين بيماري در حال حاضر غيرقابل علاج است . البته ، علايم را مي توان رفع يا تحت كنترل درآورد، و مي توان انتظار داشت كه بيمار 20-10 سال زنده بماند.
تحقيقات در زمينه علل و درمان اين بيماري ادامه دارند، بنابراين اين اميد وجود دارد كه درمان هاي مؤثرتري ابداع شوند و بتوان نهايتاً بيماري را معالجه كرد.
عوارض احتمالي
بدخيمي ممكن است به ساير نقاط بدن گسترش يابد.
درمان

اصول كلي
بررسي هاي تشخيصي ممكن است شامل موارد زير باشند: آزمايش ادرار از نظر سطح هيدروكسي ايندول استيك اسيد (5-HIAA) و سروتونين ، عكسبرداري از احشاي شكمي ، سيگموييدوسكپي ، و سي تي اسكن روده بزرگ ، و بيوپسي
درمان مبتني بر گستردگي بيماري است .
در صورت امكان ، برداشتن تومور با جراحي
داروها
داروهاي ضد اسهال
داروهاي ضد سرطان براي نابود كردن سلول هاي بدخيم
متيل دوپا براي جلوگيري از تشكيل سروتونين ها
فنوتيازين ها براي جلوگيري از برافروختگي پوست
داروهاي كورتيزوني براي كاهش التهاب در هر نقطه اي از بدن
فعاليت
با رو به بهبود گذاشتن علايم ، فعاليت هاي عادي خود را از سر گيريد، اما از ورزش شديد خودداري كنيد.
رژيم غذايي
روزانه حداقل دو وعده پروتئيني در رژيم غذايي بگنجانيد.
در صورت توصيه پزشك ، مكمل نياسين مصرف نماييد.
از مصرف مواد غذايي ايجادكننده علايم ناشي از تومور ثانويه خودداري كنيد.
الكل ننوشيد.
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم نشانگان كارسينوييد را داريد.
اگر علايم ، علي رغم درمان ، ناتوان كننده شوند.
اگر دچار علايم جديد غيرقابل كنترل شده ايد . داروهاي مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبي به همراه داشته باشند.

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

سرطان روده بزرگ جمعه بیست و پنجم آبان 1386 23:16
 

 دریافتی از آدرس زیر در آبان ۸۶

http://akhmua-nayan.blogfa.com/post-2.aspx

 

اطلاعات عمومی درباره سرطان روده بزرگ

 

 

سومین سرطان شایع دنیا

"سرطان روده"

 

روده بزرگ از اعضای دستگاه گوارش است که از آپاندیس شروع شده و به راست روده یا رکتوم ختم می شود و به شکل یک علامت سوال بزرگ روده کوچک را احاطه می کند. وقتی ما غذا می خوریم، مواد مغذی و مفید قبل از رسیدن به روده بزرگ جذب شده و مابقی به عنوان مواد زائد وارد روده بزرگ شده و در آنجا تخمیر و سرانجام دفع می شوند. هر چه این مواد بیشتر در روده بزرگ بمانند، آب بیشتری از دست داده و دفع آنها سخت تر می شود.

 

سرطان روده بزرگ، سومین سرطان شایع در دنیا بوده و دومین سرطان کشنده پس از سرطان ریه محسوب   می شود. مرگ ناشی از این سرطان 11 درصد مرگ و میر ناشی از کل سرطان ها است. اما خوشبختانه اگر این سرطان زود شناخته شود، یکی از قابل درمان ترین سرطان ها است. سرطان روده معمولا با ایجاد برآمدگی هایی به نام پولیپ در دیواره روده به وجود می آید. پولیپ ها خیلی شایع هستند، ولی بیشتر آنها به سرطان تبدیل

نمی شوند ، حتی اگر پولیپ های مشکوک زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

 

نکته مهم این است که بیشتر سرطان های روده ای، نشانه ای ندارند و معمولاوجود خون در مدفوع اولین علامت است که اغلب با چشم غیر مسلح قابل رویت نبوده و با آزمایش های میکروسکوپی تشخیص داده می شود.

سرطان روده بزرگ، در این بیماری سلول‌های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می کنند. اگر چه این سرطان از جمله معمولترین سرطانهای بشر به حساب می آید اما بدلیل بهبود روشهای غربالگری و تشخیصی، تعداد موارد جدید این بیماری و مرگ ناشی از آن بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.این بیماری در هر سنی بروز می یابد اما میزان بروز در سن بالای ۵۰ سال بیشتر است. زمانیکه در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود. این سرطان درمانپذیر است اما تشخیص آن در این مراحل هیچگونه علامتی ندارد. روده برزگ بخشی از سیستم گوارشی شامل مری، معده، روده‌های بزرگ و کوچک می باشند. روده باریک از انتهای معده شروع شده و به روده بزرگ ختم می‌شود و سپس روده بزرگ نیز از آنجا تا محل مقعد ادامه می یابد، روده بزرگ شامل دو بخش است. بخش اول اصطلاحاً کولون نامیده می‌شود. که حدود ۱۸۰ سانتی متر طول دارد. بخش دوم نیز راست روده است که طول آن به ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر می رسد.

 

متخصص گوارش و كبد درباره نشانه‌هاي اين بيماري گفت: ضايعات كولون زخمي شده، باعث ازدست دادن تدريجي خون بدون تغييرظاهري مدفوع مي‌شوند و درنتيجه اين بيماري بانشانه‌هايي نظير ضعف، تپش قلب و حتي آنژين صدري ظاهركه براثر آن به كم‌خوني و فقرآهن دچار مي‌شوند.

سرطان روده بزرگ بيماری است که در آن سلولهای بدخيم سرطانی در بافت روده بزرگ تشکيل می شوند . روده بزرگ قسمتی از جهاز هاضمه را در بدن انسان تشکيل ميدهد جهاز هاضمه در پروسه جذب مواد غذايی ( ويتامين ها ،  مواد کانی ، کربوهيدراتها ، چربيها ، پروتئين ها و آب ) از غذاهای مختلف و همچنين دفع مواد زائد از بدن فعاليت می کند .

جهاز هاضمه از مری - معده - روده کوچک و روده بزرگ تشکيل شده است  6 فوت اوليه روده بزرگ را کولون و 6 اينچ انتهای روده بزرگ را راست روده و کانال مقعد ناميده می شوند کانال مقعد به مقعد ختم می شود ( سوراخی که روده بزرگ را به خارج از بدن متصل می سازد ) .

خوب است که بدانید با مصرف کردن ویتامین D خطر مرگ و میر ناشی از این سرطان را کاهش دهید.

* سن و تاریخچه بيماری در ريسک بوجود آمدن سرطان روده بزرگ نقش دارند :

فاکتورهای ريسک شامل

* تاريخچه سرطان روده بزرگ يا راست روده د ر فاميل

* تاريخجه سرطان روده بزرگ و راست روده ، تخمدان ، رحم و سرطان پستان در هر شخص

* تاریخچه ابتلاء به پوليپ در روده بزرگ

* تاريخچه ابتلاء به کوليت السروز ( زخمهای متعدد در سلولهای پوششی روده بزرگ )

* بعضی از بیماريهای ارثی مانند پوليپ های آدنوماتو فاميلی و سرطان فاميلی غیر پوليپی روده بزرگ ( سندرم لينچ )

* رژیم غذایی: بین این بیماری و رژیم غذایی پر از چربی و پر انرژی و کم فیبر، رابطه مستقیم وجود دارد.

* کسانیکه قبلاً سرطان های روده بزرگ داشته‌اند یا خانم هایی که مبتلا به سرطان تخمدان، رحم، یا پستان بوده اند. شانس بیشتری جهت ابتلا به این بیماری دارند.در حال حاضر در بعضی از موارد این سرطان، ژنهای مسؤول شناسایی شده اند. لذا قبل از بروز سرطان، چنین افرادی را از نظر حامل ژن بودن مورد بررسی قرار می دهند.

 * کولیت اولسروز : در این بیماری پوشش جدار روده بزرگ دچار التهاب شده است.افراد مبتلا به این بیماری شانس بیشتری جهت ابتلا دارند.

 * این بیماری می تواند جوان ترها را نیز مبتلا سازد ولی در افراد بالای 50 سال بیشتر دیده می شود.

* سیگار کشیدن خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

 

* افرادی که مرتب از مشروبات الکلی استفاده می کنند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

* رژیم غذایی: بین این بیماری و رژیم غذایی پر از چربی و پر انرژی و کم فیبر، رابطه مستقیم وجود دارد.

علائم این بیماری ممکن است شبیه به سایر علائم نظیر عفونت ها، بواسیر و بیماری های التهابی روده باشد. بنابراین مراجعه به پزشک به منظور ارزیابی بهتر، لازم و ضروری می باشد. از آنجایی که در مراحل اولیه این بیماری با موفقیت قابل درمان است. در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر به پزشک مراجعه نمائید.

- تغييرات در اجابت مزاج

- خون ( خون قرمز يا خون تيره ) در مدفوع

- اسهال ، يبوست و يا احساس عدم تخليه کامل دستگاه گوارش

- کاهش قطر مدفوع که بیش از یک روز طول بکشد

- ناراحتی عمومی شکم ( دفع درد ناک گاز شکم ، نفخ ، احساس پری  و يا دردهای دل پيچه ای ) ( شکم درد عمومی )

- کاهش وزن بدون علت

- خستگی ثابت

 یرقان و زردی پوست یا سفیده چشم  -

- کم خونی غیر قابل توجیه

اگر متوجه نشانه ای شدید، سعی کنید عادت غذایی خود را برای مدتی تغییر داده و نتایج را بررسی کنید. گاهی مصرف بعضی داروها نیز می تواند چنین نشانه هایی تولید نماید، یا حتی مصرف بعضی از غذاها مانند گوجه فرنگی، فلفل قرمز، چغندر،... در مدفوع رنگ قرمز ایجاد می کند ، که نباید با خونریزی اشتباه گرفته شود.

آزمايشاتی که انتهای روده بزرگ ( رکتوم ) و يا بافت روده بزرگ و يا خون در مدفوع را بررسی می کند در تشخيص و يافتن سرطان روده بزرگ مورد استفاده قرار ميگيرند :

- تست خون نهفته در مدفوع : نمونه کمی از مدفوع که درمحفظه ای قرار می گيرد به دکتر يا آزمايشگاه تحويل داده می شود . اين تست خون نهفته در مدفوع را آزمايش می کند .

- معاينه مقعد توسط انگشت دست ( توسط پزشک ) پزشک و يا پرستار پس از پوشيدن دستکش و آغشتن آن به ژل مخصوص انگشت را داخل مقعد بيمار کرده و بدنبال توده يا نقاط غير طبيعی ميگردد و از مدفوع بدست آمده آزمايش خون نهفته بعمل می آورد .

- تنقيه باريم : روشی که در آن با ريم مايع به داخل روده بزرگ از طريق مقعد تنقيه ميگردد با ريم يک فلز سفيد نقره ای است که در تصوير دستگاه گوارش پائينی توسط اشعه ايکس کمک کننده است .

- سيگموئيدوسکوپی : دستگاهی است که توسط آن دکتر ( لوله نازک نوری ) انتهای روده بزرگ را برای يافتن پوليپ ، تومور و يا نقاط غير طبيعی مورد آزمايش قرار ميدهد اگر در حين آزمايش پوليپ و يا بافت غير طبيعی يافت شود پزشک می تواند آنها را بردارد و جهت آزمايش بهتر از ميکروسکوپ استفاده نمايد .

- کولونسکوپی : بررسی سراسری داخلی روده بزرگ توسط کوئونکسوپ ( لوله نازک نوری ) که از مقعد وارد می شود اگر در طول آزمايش پزشک پوليپ و يا نقاط غير طبيعی يافت شود جهت آزمايش توسط ميکروسکوپ برداشته خواهد شد .

- نمونه برداری ( بيوپسی ) : برداشتن سلولها و يا بافت ها جهت آزمايش در زير ميکروسکوپ

* فاکتورهای مخصوصی در انتخاب درمان و پیش آگهی  ( شانس بهبودی ) تاثير دارد :

انتخاب درمان ها و پيش آگهی ( شانس بهبودی ) بستگی به مرحله بندی سرطان ( آيا سرطان فقط لايه داخلی پوششی روده بزرگ يا تمام ضخامت روده بزرگ يا به ساير نقاط بدن گسترش يافته باشد ) و همچنين وضعيت سلامتی بيمار دارد .

 

عوامل موثر در جلوگیری از ابتلا به این بیماری

 

از مهمترین عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان روده ، رژیم غذایی پرفیبر و انجام تمرینات ورزشی است. شما می توانید روزانه با چند دقیقه بالا و پایین پریدن ، از پله ها بالا و پایین رفتن یا هفته ای 3 بار پیاده روی به سلامتی روده های خود کمک کنید.

نکته بسیارمهم دیگر، خوردن میوه و سبزی است.  برای سلامتی روده ها لازم نیست که حتما سبزی و میوه خام مصرف نمایید، بلکه آنها می توانند به شکل پخته، خشک شده و یا فریز شده باشند. البته عمل پختن باید در حداقل زمان ممکن و با آب و حرارت کم انجام شود. سبزیجات برگ سبز، مانند اسفناج، کلم و کاهو نیز بسیار مفید هستند. در آخر به خاطر داشته باشیم که اکثر سرطان های روده در مراحل اولیه، تشخیص داده شود تا 90 درصد قابل درمان است. اين گزارش حاكيست، در حدود 495000 مورد جديد از سرطان انتهايي روده در سراسر جهان هر ساله تشخيص داده مي شود و بر اثر اين بيماري در حدود 492000 مي ميرند.

 

داروي جديد براي درمان سرطان روده

 

يك دارو جديد در درمان سرطان روده كشف شده است،كه خيلي مناسب تر از داروهاي سنتي است، مطالعات بر روي بيش از 2000 بيمار نشان داده است كه اشخاصي كه از اين دارو استفاده كردند شانس زنده ماندن بيشتري داشته است.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از پايگاه خبري science daily،دارو درماني استاندارد مي تواند براي افراد مبتلا بسيار مخرب باشد، درمان معمولي با داروي xeloda نشان داده است كه بيماران زمان كمتري را در بيمارستان به سر خواهند برد و در مقايسه با درمان با تزريق مدت زمان بيشتري زنده خواهند ماند. بر اساس اين گزارش، 71 درصد از بيماراني كه از داروي xeloda استفاده مي كردند بعد از 5 سال هنوز زنده هستند و كساني كه از اين دارو استفاده كردند كمتر به دكتر و بيمارستان مراجعه داشتند.

 

مراحل سرطان روده بزرگ staging

پس از اينکه سرطان روده بزرگ تشخيص داده شد بمنظور اينکه آيا سرطان روده بزرگ محدود به روده بزرگ و يا به ساير نقاط بدن انتشار پيدا کرده است آزمايشاتی بعمل می آيد . فرايند ی که در آن مشخص ميشود که آيا سرطان روده بزرگ محدود بوده و يا به نقاط بدن انتشار يافته است را مرحله بندی سرطان می ناميم . اطلاعاتی که از فرايند مرحله بندی بدست می آيد مرحله بيماری را مشخص می کند دانستن مرحله بيماری در اتخاذ درمان مناسب بسيار مهم است .

مرحله های سرطان روده بزرگ در پائين جهت استفاده ذکر شده است

مرحله صفر - در مرحله صفر سرطان فقط در سطحی ترين سلولهای پوششی روده بزرگ يافت می شود مرحله صفر سرطان اين سيتو نيز گفته می شود .

مرحله يک I

در مرحله يک انتشار سرطان به جزء لايه های پوششی سطحی به لايه دوم و سوم روده بزرگ نيز انتشار پيدا کرده و ديواره داخلی  روده نيز درگير شده است ولی سرطان به خارج از ديواره روده بزرگ يا خارج از روده بزرگ انتشار نيافته است معادل مرحله يک را در طبقه بندی دوک A می گويند.

مرحله دو II

در مرحله دوم سرطان از ديواره روده بزرگ تقريبا خارج شده ولی غدد لنفاوی را گرفتار نکرده است ( عدد لنفاوی ساختمانهای لوبيائی شکل هستند که درسرتاسر بدن يافت می شوند و کار آنها فيلتر کردن مواد در داخل مايع لنف می باشد و کمک به بدن در مقابله با عفونت و بيماری را می نمايند ) مرحله دو بيماری در طبقه بندی دوک B می گويند .

مرحله سوم III

در مرحله سه سرطان غدد لنفاوی را درگير کرده است ولی به ساير نقاط بدن گسترش نيافته است اين مرحله معادل مرحله دوک C می باشد .

مرحله چهارم IV

در مرحله چهارم سرطان به نقاط ديگر بدن مثل کبد يا ريه گسترش پيدا کرده است و اين مرحله معادل  دوک D می باشد .

عود سرطان روده بزرگ

سرطان عود کرده روده بزرگ به سرطانی گفته می شود که پس از درمان مجددا عود يا برگشت نمايد . عود سرطان روده بزرگ ممکن است در روده بزرگ و ياساير نقاط بدن مثل کبد ، ريه ، و يا هر دو باشد .

درمانهای مختلفی در بيماران مبتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد :

درمانهای مختلف در دسترس بيماران مبتلا به سرطان روده بزرگ هستند .  بعضی از آنها استاندارد هستند         ( درمانهای رايج ) و بعضی از آنها بصورت تجربيات درمانی بالينی مورد استفاده قرار ميگيرند .  قبل از شروع درمان بيماران ممکن است که رغبت خود را در قسمت تجربيات جديد درمانی بالينی نشان دهند . در درمان بصورت تجربيات درمانی بالينی که در حقيقت مطالعه تحقيقاتی از داروی جديدتر و يا تغير در داروهای قبلی استفاده می شود و در صورت موفقيت روش جديد جای روش استاندارد گذشته را ميگيرد .

بطور کلی سه روش درمانی جهت درمان سرطان روده بزرگ وجود دارد که شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است. روش دیگر درمانی نیز وجود دارد که در آن از روشهای بیولوژی برای درمان استفاده می‌شود. البته استفاده از این روشها در حد مطالعات بالینی است.

· جراحی : جراحی شایعترین روش درمانی در تمامی مراحل سرطان به حساب می آید. این روش به طرق مختلف انجام شده و براساس نظر پزشک و مرحله سرطان، روشهای جراحی متفاوت می باشد.

عوارض جانبی جراحی : عوارض جانبی جراحی به محل تومور و نوع جراحی بستگی دارد. معمولاً در چند روز اول بعد از جراحی بیمار احساس ناراحتی دارند ولی معمولاً درد با دارو قابل کنترل می باشد. مدت زمان بهبود بعد از عمل جراحی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است.

· پرتو درمانی : در این روش از اشعه X با انرژی بالای برای کشتن سلولهای سرطانی و کوچک نمودن اندازه تومور استفاده می‌شود. تولید اشعه می تواند خارج از بدن و به‌وسیله ماشینهای خاص یا در داخل بدن و از طریق موادی که تولید کننده اشعه هستند، صورت گیرد. پرتو درمانی به تنهائی یا همراه با جراحی و شیمی درمانی انجام می گیرد.

عوارض جانبی پرتو درمانی : شایعترین عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی، واکنش پوستی در محل برخورد اشعه با پوست و کاهش اشتها می باشد. بعلاوه ممکن است این روش منجر به کاهش گلبولهای سفید خونی که از بدن در برابر عفونتها محافظت می‌کنند شود. بعضی از این عوارض قابل کنترل و قابل درمان هستند و در بسیاری از موارد این عوارض دائمی نمی‌باشند.

· شیمی درمانی: این روش از داروها به منظور کشتن سلولهای سرطانی استفاده می‌شود. اکثر داروهای ضد سرطانی بصورت تزریق داخلی در بدن یا داخل عضلات مورد استفاده قرار می گیرند. اما بعضی دیگر نیز به فرم خوارکی قابل مصرف هستند. شیمی درمانی یک روش درمانی سیستمیک به حساب می آید به این معنا که دارو از طریق جریان خون به هر قسمتی از بدن می رود تا سلولهای سرطانی را بکشد. در این روش داروها به صورت دوره‌ای تجویز می شوند. یعنی دوره درمانی با یک دوره استراحت ادامه می یابد و بعد از آن از نو دروه درمانی شروع می‌شود. در صورتیکه سلولهای سرطانی کبد را درگیر کرده باشند،می توان دارو را مستقیماً به شریانهای تغذیه کننده کبد تزریق نمود.

بعد از آنکه جراح تمامی سلولها و بافت سرطانی را از طریق جراحی برداشت، یک دوره شیمی درمانی نیز داده می‌شود تا سلولهای سرطانی باقیمانده نیز در صورت وجود از بین بروند. عوارض جانبی شیمی درمانی : داروهای شیمی درمانی معمولاً سلولهای با سرعت تکثیر بالا را مورد هدف قرار می دهند. از آنجایی که در بدن علاوه بر سلولهای سرطانی بافتهایی نظیر سلولهای خونی، بافت پوششی سیستم گوارشی و سلولهای فولیکول مو نیز از سرعت تکثیر بالایی برخوردار هستند، لذا ممکن است این بافتها نیز مورد هدف داروهای شیمی درمانی قرار بگیرد. در نتیجه عوارض جانبی شامل : عفونتها، خستگی، ریزش موی موقتی، زخمهای دهانی و یا سایر علایم است. از جمله مهم‌ترین عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی کاهش کلی سلولهای خونی می باشد. از آنجایی که داروهای شیمی درمانی مغز استخوان را به شدت تحت تأثیر قرار می دهند، ممکن است کم خونی (بصورت کاهش انرژی انجام کارها)، کاهش پلاکتهای خونی ( بصورت خونریزی) یا کاهش گلبولهای سفید ( بصورت افزایش استعداد ابتلا به عفونتها ) ایجاد شود. معمولاً همه کسانی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند به تمامی این علائم مبتلا نمی‌شوند. به علاوه در طی دوره استراحت و بعد از قطع درمان تمامی این علایم برطرف می شوند.

· درمانهای بیولوژیکی : در این روش، بدن به تنهایی در برابر سرطانها مقابله می کند. در این روش از موادی استفاده می‌شود که توسط بدن یا اینکه در آزمایشگاهها ساخته می شوند تا مکانیسمهای طبیعی دفاعی بدن در برابر بیماریها جهت دهی، تقویت و حفظ شوند. نام دیگر این روش ایمنی درمانی می باشد.

 

درمان انتخابی به توسط مرحله بيماری

مرحله صفر سرطان روده بزرگ :

درمان مرحله صفر ممکن است شامل انواع جراحی های زير باشد .

* جراحی محلی محدود ( جراحی سرطان بدون باز کردن شکم ) و يا پوليپکتومی ( برداشتن پوليپ ) رزکسيون آناستوموز ( نوعی جراحی که توسط آن سرطان برداشته شده و دو انتهای روده بزرگ بهم دوخته می شود ) اين عمل در زمانی انجام می شود که توده سرطانی حجيم باشد و امکان جراحی محلی محدود وجود نداشته باشد .

مرحله يک سرطان روده بزرگ :

درمان مرحله یک I  سرطان روده بزرگ معمولا شامل موارد زير می شود :

* رزکسيون / آناستوموز ( نوعی جراحی که توسط آن سرطان برداشته شده و دو انتهای روده بزرگ بهم دوخته می شود ) .

مرحله دو سرطان روده بزرگ :

درمان مرحله دوم کانسر روده بزرگ شامل موارد زير می شود :

* رزکسيون / آناستوموز

* درمانهای جديد تجربی بالينی شامل شيمی درمانی ، پرتو درمانی و درمانهای بيولوژيک بعد از جراحی

مرحله سه سرطان روده بزرگ :

درمان مرحله سوم روده بزرگ شامل موارد زير می شود :

* رزکسيون / آناستوموز با يا بدون شيمی درمانی

* درمانهای جديد تجربی بالينی

مرحله چهار سرطان روده بزرگ :

درمان مرحله چهارم روده بزرگ شامل موارد زير می شود

* رزکسيون / آناستوموز

* جراحی شامل برداشتن قسمتی از اعضای ديگر بدن مثل کبد ، ريه و تخمدانها در صورتيکه سرطان گسترش پيدا کرده باشد .

* شيمی درمانی

* درمانهای  جديد تجربی بالينی با استفاده از شيمی درمانی و يا درمانهای بيولوژيک

* پرتو درمانی ممکن است در بعضی بيماران بعنوان درمان تسکينی مورد استفاده قرار گيرد ( علائم بيماری را تخفيف دهد )

درمان انتخابی برای سرطان عود کرده روده بزرگ

درمان سرطان عود کرده روده بزرگ بستگی به محل برگشت ( عود ) و همچنین وضعيت سلامتی عمومی بيمار را دارد . درمان سرطان عود کرده ممکن است شامل موارد زير باشد .

* جراحی و برداشتن سرطان در کبد ، ريه و يا تخمدان در صورت گسترش به اين نواحی

* عمل جراحی و برداشتن سرطان روده بزرگ ، در صورتيکه محل عود روده بزرگ باشد .

* شيمی درمانی بعنوان درمان تسکينی ( جهت برطرف کردن و تخفيف علائم )

* درمانهای جديد تجربی بالينی با استفاده از درمانهای بيولوژيک و يا شيمی درمانی

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

معرفی برخی گروه های یاهو جمعه بیست و پنجم آبان 1386 23:6
توجه به این نکته ضروری است که گروه های روی خط طبق تحقیقات انجام شده می توانند برای حمایت روحی بیماران سرطانی، افزایش اطلاعات و تبادل اطلاعات بسیار مفید باشد. اما توصیه می شود حتما ابتدا به دستورات و پیشنهادات پزشک معالج خود عمل نمایند و از عمل به پیشنهادات افراد گروه بدون مشورت با پزشک معالج خودداری کنند

گروه حمایت سرطان پستان:

http://groups.yahoo.com/group/breastcancer2                 آدرس گروه

breastcancer2

2376 Members, Archives: Membership required

You are not alone. Welcome to the Breast Cancer Support Group on the Web. Discuss your concerns and questions here. Doctors, nurses, breast cancer patients and people interested in breast cancer are all welcome. Share your experiences and help others battle this disease. Breast Cancer is a battle one does not have to fight alone

 

گروه حمایت روحی همه بیماران سرطانی              

 

http://groups.yahoo.com/group/AAA-Surviving-Cancer

AAA-Surviving-Cancer

1486 Members, Archives: Membership required

A Place of Support for all those dealing with Cancer - This is a Safe place to ask questions, discuss your feelings, laugh, cry, or just to share your story with friends. It is also is a safe place for family, friends and caregivers dealing with Cancer to get the emotinal support they need. Remember, we all suffer when it comes to Cancer. Our Home Page offers many links of information to help you make sound choices while going through treatment. We need you as much as you need us

 

گروه درمان های جایگزینی سرطان

http://groups.yahoo.com/group/cancercured

cancercured

3645 Members, Archives: Membership required

Alternative cancer treatments include non-harmful cancer cures and therapies like: diet, herbs, supplements, and more for curing and preventing cancer! We are supporting those who are afraid to try alternative treatments. We believe in individual experience far more then we believe in double blind placebo “studies” funded by pharmaceutical companies. We are interested in pursuing and trying therapies that have not been accepted, studied or researched by mainstream medicine - those that other ...(more)

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

تدوین برنامه ملی پیشگیری از سرطان جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:59
دریافت شده از سایت زیر در آبان ۸۶

http://www.alef.ir/content/view/13313/

تدوین برنامه ملی پیشگیری از سرطان

۱۵ مرداد ۱۳۸۶

معاون مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت با اعلام تدوين برنامه ملي پيشگيري و مراقبت از سرطان، گفت: با اجراي مرحله اول اين برنامه كه ثبت سرطان در كشور است اكنون 50 هزار بيمار سرطاني در كشور شناسايي شده‌اند كه تقريبا دو سوم كل بيماران مبتلا به اين عارضه هستند.
    
رشيد رمضاني در گفت و گو با فارس، افزود: براي تدوين و اجراي برنامه ملي پيشگيري و مراقبت از سرطان در كشور ابتدا لازم بود كه آمار دقيقي از موارد ابتلا به انواع سرطان به دست آيد و سرطانهاي شايع شناسايي شود كه براي اين كار از سال 84 برنامه ثبت و گزارش دهي سرطان در كشور اجرا شد.

وي ادامه داد: بر اين اساس همه نمونه‌هاي مثبت سرطان كه در مراكز پاتولوژي ثبت مي‌شود در سيستم گزارش دهي وزارت بهداشت نيز ثبت مي‌شود و به اين ترتيب در سال 84 به آمار 50 هزار نفري بيماران سرطان در كشور دست يافتيم، اين برنامه در سال 85 و امسال نيز ادامه دارد.
وي گفت: به طور كلي در كشورهاي جهان سوم به ازاي هر هزار نفر يك نفر مبتلا به يكي از انواع سرطان است و پيش بيني مي‌شود حدود 70 هزار نفر در كشور مبتلا به اين بيماري باشند كه احتمالا حدود 20 هزار نفر آنها به هر دليل هنوز در مراكز پاتولوژي كشور ثبت نشده‌اند.اين آمار در كشورهاي پيشرفته كه جمعيت مسن تري دارند بيشتر است و به حدود 22/1 نفر به ازاي هر هزار نفر جمعيت مي‌رسد.

سرپرست معاونت بيماريهاي غير واگير مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت افزود: برنامه ثبت بيماريهاي سرطان اولين قدم در اجراي برنامه ملي پيشگيري و مراقبت از سرطان در كشور و يك برنامه بي همتا در منطقه مديترانه شرقي سازمان بهداشت جهاني است.
وي گفت: برنامه ملي پيشگيري و مراقبت از سرطان اكنون در وزارت بهداشت تدوين شده ولي هنوز به دانشگاهها ابلاغ نشده است و منتظر نهايي شدن اين برنامه و تامين بودجه لازم آن براي ابلاغ هستيم.

رمضاني افزود: اين برنامه به طور كلي 4 محور اساسي دارد كه شامل پيشگيري، تشخيص زودرس، تدوين برنامه هاي درماني و بالاخره برنامه تسكيني براي بيماران سرطاني كه در مرحله چهارم اين بيماري هستند.

وي گفت: براي پشگيري از سرطان مهمترين كار توجه به ريسك فاكتورها يا عوامل بروز سرطان و كنترل آنهاست، مهمترين عوامل بروز اين بيماريها مصرف سيگار، چاقي، تغذيه نامناسب و كاهش تحرك فيزيكي و استرس است، براي تشخيص زودرس نيز آموزش به مردم براي توجه به سرطانهاي شايع در مردان و زنان ضروري است.

وي اضافه كرد: مراحل بعدي اين برنامه نيز تعيين
guideline
يا خط مشي‌هاي درماني براي هر يك از سرطانهاست كه با همكاري صاحبنظران هر يك از اين بيماريها بايد تدوين شود و در حال حاضر هنوز اين روشهاي درماني به طور كامل تدوين نشده است.
رمضاني اضافه كرد: مراقبتهاي تسكيني براي بيمار چهارمين محور اين برنامه است كه براي بيماراني اجرا مي‌شود كه در مرحله چهارم بيماري قرار دارند و شيمي درماني براي آنها تاثير زيادي ندارد بلكه بايد از درد، استفراغ و يبوست آنها بكاهيم.

وي گفت: اجراي كامل اين برنامه چندين ميليارد تومان اعتبار مي‌خواهد به عنوان مثال خريد تعداد كافي ماموگرافي يا دستگاههاي پاراكلينكي براي اجراي اين برنامه ضروري است.

وي افزود: سرطانهاي شايع در گروه مردان و زنان متفاوت است در جامعه زنان شايعترين سرطانها به ترتيب عبارتند از سرطان سينه، پوست، روده بزرگ، معده، مري، دستگاههاي خون ساز است و در جامعه مردان شايعترين سرطانها عبارتند از سرطان پوست، معده، مثانه، پروستات، روده بزرگ، دستگاههاي خون ساز، مري، ريه، غدد لنفاوي و سرطان دستگاه مغز و اعصاب.

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

سرطان جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:56
دریافت شده از آدرس زیر در آبان ۸۶ 

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%d8%b3%d8%b1%d8%b7%d8%a7%d9%86&SSOReturnPage=Check&Rand=0

وزارت آموزش و پرورش > سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي
معاونت فن آوری اطلاعات و ارتباطات آموزشی > دفتر توسعه فناوری اطلاعات آموزشی

سرطان یعنی رشد ، تکثیر و گاهی انتشار غیر طبیعی سلولهای بدن. تمامی سرطانها دارای الگوی رشد مهارگسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند.

دید کلی

جسم انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم ، بافتهایی مانند ماهیچه‌ها ، استخوان و پوست را می‌سازند. اغلب سلولهای طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌شود، رشد و تولیدمثل می‌کنند و در نهایت می‌میرند. اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد ، بدن سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند. اما مشکلات ، زمانی شروع می‌شود که یک سلول طبیعی دچار " جهش " و یا تغییر شده و به سلول سرطانی تبدیل می‌شود.

نحوه پیدایش سرطان

یک سلول طبیعی ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به یک سلول سرطانی تبدیل شود، ولی در اغلب موارد ، تبدیل در اثر مواجهه مکرر با مواد سرطانزا مانند الکل و دخانیات صورت می‌گیرد. شکل ظاهری و نیز عملکرد سلولهای سرطانی شده با سلولهای طبیعی تفاوت دارد. جهش یا تغییر ایجاد شده در DNA یا ماده ژنتیکی سلول اتفاق می‌افتد. DNA همان مسئول کنترل شکل ظاهری و عملکرد سلول است. وقتی DNA یک سلول تغییر می‌کند، آن سلول با سلولهای سالم کنار خود تفاوت می‌یابد و دیگر کار سلولهای طبیعی بدن را انجام نمی‌دهد. این سلول تغییر یافته از سلولهای همسایه‌اش جدا می‌شود و نمی‌داند چه زمانی رشدش باید به پایان برسد و بمیرد. به عبارت دیگر سلول تغییر یافته از دستورها و علائم داخلی که سلولهای دیگر در کنترل آنها هستند، پیروی نمی‌کند و به جای هماهنگی با سلولهای دیگر خودسرانه عمل می‌کند.

بدخیم شدن سرطان

وقتی سلول " جهش یافته " تقسیم می‌شود ، به 2 سلول جدید " جهش یافته " تبدیل می‌گردد و این فرآیند به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا همان یک سلول موذی به توده‌ای از سلولها که تومور نامیده می‌شود، تبدیل می‌گردد. گاهی این تومورها ، خوش خیم بوده و رشد نمی‌کنند. ولی در صورتی که سلولهای تومور رشد کنند و تقسیم شوند و سلولهای طبیعی اطراف خود را از بین ببرند و به نقاط دیگر بدن هم دست‌اندازی کنند، تومور بدخیم محسوب می‌شود. بزرگترین خطر تومورهای بدخیم ، توانایی آنها در حمله به بافتهای سالم و پخش شدن در بدن است و این همان متاستاز سرطان است. هر چه تومورها رشد کنند و بزرگتر شوند، جلوی رسیدن مواد غذایی و اکسیژن را به سلولهای سالم می‌گیرند و با پیشرفت سرطان ، سلولهای سالم می‌میرند و عملکرد و سلامت بیمار از بین می‌رود. اگر جلوی این فرآیند گرفته نشود، سرطان به مرگ می‌انجامد.

علائم هشدار دهنده سرطان

 • خونریزی غیر طبیعی در هر نقطه از بدن.
 • پیدایش هرگونه توده سفت سلولی در زیر پوست، مثلا در سینه یا نقاط دیگر.
 • پیدایش زخمی که به آسانی بهبود نمی‌یابد (بویزه در اطراف زبان ، دهان و لبها).
 • سوء هاضمه دائمی
 • تغییراتی در وضع خالها یا زگیل از قبیل تغییر رنگ ، بزرگ شدن ، خارش ، دردناک شدن و یا خونریزی از آنها که به مدت طولانی ادامه یابد.
 • پیدایش آشفتگی در اعمال روده‌ها یا مثانه که با درمانهای عادی بهبودی نیابد.
 • سرفه ، گرفتگی صدا و یا مشکل شدذن عمل بلع به مدت طولانی.


اگر هر یک از این علائم فوق بیش از دو هفته ادامه یابد، باید بیمار تحت بررسی تخصصی قرار گیرد. البته در بشتر موارد این علائم حاکی از وجود سرطان نیستند.

انواع سرطانها

اغلب سرطانها به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند:

 • کارسینوم : شامل سرطانهایی می‌شود که از سلولهایی که سازنده پوست هستند (مثل سرطان پوست) و یا لایه داخلی اعضا را می‌پوشانند (مثل سرطان ریه) و یا سازنده غدد هستند (مثل سرطان سینه) منشا می‌گیرد.
 • سارکوم : این دسته سرطانهایی هستند که از بافت همبند مثل غضروف ، استخوان و ماهیچه منشاء می‌گیرند. از اینرو سرطان استخوان یا سرطان ماهیچه را در هر نقطه از بدن سارکوم می‌گویند.
 • لوسمی و لنفوم‌ها : شامل سرطانهایی است که از سلولهای تشکیل دهنده خون و سلولهای ایمنی منشاء می‌گیرند.


در کشورهای غربی ، سرطان پوست شایعترین سرطان است و پس از آن سرطان سینه ، ریه ، پروستات ، روده بزرگ ، مثانه و رحم قرار دارد.

راههای پیشگیری

پیشگیری اولیه از سرطان با اجتناب از عامل مسبب یا مصرف ماده‌ای که مانع از پیدایش فرایند بدخیمی می‌شود ، صورت می‌گیرد و شامل اقداماتی برای کاهش خطرات شیوه زندگی (اجتناب از توتون ، مصرف غذاهای کم چرب و غنی از فیبر ، استفاده از کرم ضد آفتاب) و مصرف عوامل پیشگیری شیمیایی است. عوامل پیشگیری شیمیایی داروها یا ریز مغذیها (مواد معدنی یا ویتامینها) هستند. عوامل زیر نیز در پیشگیری از سرطانها موثرند.

 • عدم استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات.
 • صرف غذاهایی که به صورت آب‌پز تهیه می‌شود.
 • عدم استفاده از غذاهایی که آثار سوختگی در آنها نمایان است.
 • استفاده از سبزیجات و انواع میوه‌ها
 • استفاده کمتر از گوشت قرمز
 • رعایت کامل امور بهداشتی

درمان

امروزه اکثر سرطانها درمان قطعی ندارند اما برای جلوگیری از رشد و پیشرفت آنها از روشهای جراحی ، پرتو درمانی ، شیمی درمانی ، هورمون درمانی ، پیوند مغز استخوان و ... استفاده می‌شود. البته یافته‌های جدید زیست شناسی سلولی تومور در روشهای درمانی ترکیبی طی یک برنامه هماهنگ مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

 با ورود به آدرس سایت ذکر شده در بالا می توانید مباحث مرتبط با عنوان سرطان که اینجا قید شده را نیز مطالعه کنید:

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان پروستات جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:53
دریافت شده از http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=15382 در تاریخ ۱۷/۸/۸۶

فرمول، قرص یا محصولی وجود ندارد که، بتواند تضمین کند شما سرطان پروستات نخواهید گرفت. اگر چه محققان اثرات احتمالی بسیاری از ترکیبات مانند ویتامین ها، املاح و گیاهان دارویی را بر روی سرطان  پروستات بررسی می کنند اما نتایج قطعی هنوز حاصل نشده است.

ارتباط بین سرطان، رژیم غذایی و مکمل های تغذیه ای متغیر می باشد.به عقیده پزشکان، بهترین توصیه برای پیشگیری از این سرطان ،نگه داشتن بدن در بهترین وضع ممکن است که این از طریق ورزش کردن منظم، مصرف متعادل کالری و حفظ یک وزن سالم امکان پذیر می باشد. و اگر شما مصرف روزانه ی یک مکمل مولتی ویتامین و املاح را انتخاب کنید، زیاده روی نکرده اید و می توانید اثرات جانبی مفیدی را تجربه کنید.

سرطان پروستات شایع ترین سرطان در بین مردان است. اگرچه سرطان پروستات معمولاً به آهستگی رشد می کند اما می تواند مهلک باشد. سالانه حدود 29000 آمریکایی بدلیل سرطان پروستات جان خود را از دست می دهند. اقداماتی که برای کاهش خطر سرطان پروستات در زیر به شما داده می شوند، می توانند سودمند باشند.

 رژیم غذایی کم چرب بر مبنای غذاهای گیاهی، بی تردید به پیشگیری از سرطان پروستات کمک می کند.

پیشگیری از طریق رژیم غذایی سالم

مصرف میوه ها و سبزیجات نقش مفیدی در پیشگیری ازبسیاری از سرطان ها دارد. این غذاها نه تنها ویتامین ها، املاح  و فیبر  را فراهم می کنند، بلکه وعده های غذایی کم کالری و کم چربی را تامین می کنند. این احتمال وجود دارد که، مصرف کالری و چربی بیش از حد خطر سرطان پروستات را افزایش دهد و این به نوبه ی خود رشد سلول های سرطانی پروستات را تحریک می کند. رژیم غذایی کم چرب بر مبنای غذاهای گیاهی، بی تردید به پیشگیری از سرطان پروستات کمک می کند.

آنتی اکسیدان ها

محققان نقش بسیاری از ویتامین ها  و املاح مانند ویتامین های E ، C  ،سلنیم و روی (املاح) را برروی سرطان پروستات بررسی کرده اند. این ویتامین ها و املاح جزء آنتی اکسیدان ها (آنتی اکسیدان ها موادی هستند که سلول های شما را از آسیب اساسی مولکول های سمی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند) هستند. آنتی اکسیدان ها  با محافظت سلول ها در برابرمواد سرطان زا، خطر سرطان پروستات را کاهش می دهند.میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات بهترین منابع غذایی ویتامین ها و املاح هستند که انواع وسیعی از مواد مغذی (شناخته و ناشناخته) را تأمین می کنند. بیشتر پزشکان برای کاهش خطرسرطان پروستات مکمل های تکی را توصیه نمی کنند. (ماندن کپسول هایی که تنها محتوی ویتامین E هستند)

اگر شما مولتی ویتامین می گیرید هوشیارانه آن را مصرف کنید. تنها یک جیره ی روزانه از ویتامین ها و املاح توصیه می شود و از مقادیر زیاد اجتناب کنید. مقادیر زیاد بعضی از ویتامین ها و املاح سمی هستند. برای مثال دریافت روزانه بیش از 450 میلی گرم روی، ممکن است سبب کم خونی سیدروبلاستیک( نوعی کم خونی است که در آن بدن توانایی سنتز گلبول های قرمز خون را از دست می دهد) شود. با پزشک یا متخصص تغذیه ی خود درخصوص مصرف مکمل و هر چه بهتر تأمین کردن مواد مورد نیاز بدنتان صحبت کنید.

گوجه فرنگی

 گوجه فرنگی  و محصولات گوجه فرنگی، حاوی لیکوپن ( آنتی اکسیدانی که به گوجه فرنگی رنگ قرمز را می دهد) هستند. خوردن محصولات گوجه فرنگی یا دیگر غذاهای غنی از لیکوپن مانند هندوانه و گریپ فروت (صورتی رنگ) خطر ابتلا به سرطان پروستات را کم تر می کند. فراوان ترین لیکوپن در فرآورده های گوجه فرنگی پخته شده مانند سوپ گوجه فرنگی و سس اسپاگتی می باشد. گوجه فرنگی نپخته مقدار کمتری لیکوپن دارد. مکمل های لیکوپن مانند آنهایی که شما ممکن است در داروخانه پیدا کنید همان اثرات لیکوپن مشتق از غذاهای سالم را تأمین نمی کنند.

سویا

فرآورده های سویا مانند شیر سویا، آجیل سویا، حاوی ایزوفلاون ها( ترکیباتی که احتمالاً خطر سرطان پروستات شما را کاهش می دهند) هستند.حضور ایزوفلاون ها، پروتئین های اتصالی (گلوبولین ها) بدن شما را تحریک می کند تا هورمون جنسی تستوسترون را در کنترل نگه دارند. تستوسترون باند شده اثرات هورمونی کمی اعما ل می کند.این تئوری محققان است که کمتربودن تستوسترون موجود، خطررشد و پیشرفت سرطان را کمتر می کند. چون رشد سلول های سرطانی پروستات در محیط غنی از تستوسترون سریع تر است.

سیر

مصرف سیر  کاهش خطر انواع بسیاری از سرطان ها، به انضمام سرطان پروستات را نشان داده است. نظر براین است که ترکیبات سولفور موجود در سیر عمل ایمنی را افزایش می دهند و این به مبارزه با رشد تومور کمک می کند. همچنین احتمال دارد این ترکیبات گسترش سلول های سرطانی را کاهش داده و تولید آنزیم هایی را که به از بین بردن ترکیبات سرطان زا کمک می کنند، افزایش دهند.

چای سبز

اندکی بعد از درو کردن، از برگ های چای خشک و خرد شده چای سبز به دست می آید. چای سبز  حاوی ترکیبی طبیعی به نام اپی گالو کتچین گالات (EGCG) می باشد. حضور این ترکیب فعالیت آنزیم های ضروری برای رشد سرطان را مهار می کند.

گیاهان دارویی

مبلغان گیاهان دارویی بسیار مدعی هستند که این محصولات از سرطان پروستات جلوگیری می کنند. نخلک، گیاهی است که احتمال دارد در سلامت پروستات سودمند باشد. محققان کاملاً نفهمیده اند که نخلک چگونه در درمان علائم ادراری (مانند تکرر یا دردناک بودن ادرار)عمل می کند. با این وجود آنها می دانند که این گیاه ازتبدیل تستوسترون به شکل هورمونی که در ارتباط با رشد بافت پروستات است، جلوگیری می کند. ولی هنوزمعلوم نیست که این گیاه نقش جلوگیری کننده از پیشرفت سرطان پروستات را داشته باشد.گیا هان دارویی را هوشیارانه مصرف کنید. قبل از اینکه هر نوع گیا ه دارویی مصرف کنید، با پزشکتان مشورت کنید.

فعالیت فیزیکی

ورزش می تواند سیستم ایمنی شما را تقویت کند. گردش و سرعت هضم را بهتر کند. همه ی این ها احتمالاً نقشی را در پیشگیری ازسرطان ایفا می کنند. ورزش به پیشگیری از چاقی ، یکی دیگر از عوامل خطر بالقوه ی سرطان پروستات نیز کمک می کند.

مراجعه به پزشک به طور منظم

معاینه ی سالانه ی پروستات نمی تواند به اندازه ی یک رژیم غذایی سالم و ورزش، خطر سرطان پروستات را کاهش دهد. اما داشتن یک معاینه ی منظم برای حفظ سلامتی بسیار مهم است. اگر سرطان پروستات پیشرفت کند معاینه ی دیجیتالی راست روده ای و آزمایش آنتی ژن مخصوص پروستات می تواند مشکل را در مراحل اولیه، هنگامی که درمان بیشترین اثر را دارد، کشف کند.

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

افزایش یا کاهش سرطان با غذا جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:49
در تاریخ ۱۸/۸/۸۶ دریافت شده از

 

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=31032

 

بیماری‌های قلبی- عروقی،  سرطان و دیابت ، عامل دو سوم تمام مرگ‌ ها در کشورهای پیشرفته هستند. این سه بیماری موجب کاهش سلامت، کاهش امید به زندگی، رنج بسیار، ناتوانی و هزینه‌های اقتصادی هنگفت می‌شوند. هزینه‌ی پیشگیری از این بیماری‌ها به نسبت هزینه‌ی درمان آن‌ها بسیار اندک است.

«سلامت مردم تا سال 2010» به‌عنوان هدف در برخی کشورهای پیشرفته دنبال می‌شود و چند نکته را مورد توجه قرار داده است.از جمله‌ی این نکات می‌توان تغذیه‌ی مناسب، کاستن از اضافه وزن، داشتن فعالیت فیزیکی کافی و تناسب اندام، عدم استعمال دخانیات و دسترسی به خدمات بهداشتی مناسب در جهت کاهش سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی- عروقی را بر‌شمرد.

هم‌چنین بعضی منابع علمی دیگر پرهیز از آفتاب شدید، کاهش نوشیدن قهوه و چای  غلیظ، آزمایش دوره‌ای جهت بررسی احتمال سرطان در بدن افراد و پای‌بندی به همسر را در این زمینه مورد عنایت قرار داده‌اند. با رعایت این موازین احتمال ابتلا به سرطان‌های حلق، مری، حنجره، ریه، کلیه، مثانه ، پانکراس، پوست، معده، بیضه، سینه، گردن رحم، رحم، پروستات و روده‌ی بزرگ کاهش می‌یابد.

فعالیت فیزیکی احتمال ابتلا به چاقی  را می‌کاهد و چاقی خود، در بسیاری از بیماری‌ها نقش دارد. متاسفانه چاقی به‌سرعت در تمام دنیا رو به گسترش است؛ به‌طوری که در سال 2000(6سال پیش) شیوع چاقی در برخی کشورهای پیشرفته به 65 درصد جمعیت بزرگسالان رسید. چاقی، احتمال ابتلا به سرطان‌های مختلف از جمله سرطان غدد گردنی (آدنو کارسینوما)، روده‌ی بزرگ، راست روده، سینه (به‌ویژه در خانم‌های یائسه)، رحم و کلیه را افزایش می‌دهد. چاقی عامل حدود یک چهارم سرطان‌های سینه در جهان است. احتمال بروز سرطان سینه در زنان یائسه‌ی دارای اضافه وزن 250- 50 درصد بیش از دیگر خانم‌هاست. دریافت بالای میوه‌ها و سبزی‌ها (حداقل 400گرم در روز) در مدت زمان طولانی، احتمال ابتلا به چاقی و افزایش وزن را به ویژه در میانسالی کاهش می‌‌دهد و احتمال ابتلا به سرطان‌های حفره‌ی دهانی، مری، معده، روده‌ی بزرگ و رکتوم را نیز می‌کاهد. در برخی مطالعات، بین مصرف مغز دانه‌ها و سرطان روده‌ی بزرگ ارتباطی مشاهده شده، به طوری که مصرف این مواد (به ویژه در خانم‌ها) احتمال ابتلا به سرطان را کاهش داده است.

مصرف سویا نیز به وضوح در کاهش سرطان نقش دارد.

دریافت فلاوونوئیدها (مواد رنگی موجود در گیاهانی از قبیل گوجه‌فرنگی، انگور قرمز، هویج، چای، سیب، پیاز و امثال آن) در جهت کاهش احتمال ابتلا به سرطان‌‌های سیستم‌های گوارش و تنفس انسان مفیدند، البته اثر فوری در مردان مسنی که به‌مصرف این مواد روی آورده‌‌اند گزارش نشده است.

نوشیدن چای‌سبز  و مصرف سبزی‌های تیره نیز در برخی مطالعات علمی به‌عنوان عوامل کاهش احتمال سرطان سینه مطرح شده‌اند.

نوشیدن الکل (حتی به‌مقدار کم) موجب ابتلا به سرطان‌‌های حفره‌ی دهانی، حلق، مری  و کبد می‌شود و خطر سرطان سینه را هم قبل از یائسگی و هم بعد از آن افزایش می‌دهد.

مصرف مواد غذایی آلوده به برخی قارچ‌ها (کپک‌ها) با وارد کردن سم خطرناکی به نام افلاتوکسین موجب سرطان کبد می‌‌شود.

مصرف نوعی غذای چینی (تهیه شده از ماهی شور) خطر سرطان حلق به‌ویژه در کسانی که از کودکی از این غذا مصرف می‌کرده‌اند را افزایش می‌دهد.

مصرف غذاهای حاوی مواد نگهدارنده، گوشت قرمز و نمک فراوان احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش داده و استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های خیلی داغ، نیز احتمال خطر سرطان‌های حفره‌ی دهان، مری و حلق را بالا می‌برد.

مصرف بالای سبزی و میوه، و کاهش مصرف گوشت قرمز بیش از کاهش مصرف چربی، خطر سرطان‌های سینه،  روده‌ی بزرگ، راست روده و پروستات را کاهش می‌‌دهد.

بین مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده با سرطان روده‌ی بزرگ  و راست روده نیز ارتباط دیده شده است.

                                                         دکتر احمد رضا درستی- دکترای تخصصی علوم تغذیه

                                                         عضو هیات علمی دانشگاه تهران

 

* مطالب مرتبط در این سایت:

 تغذیه و پیشگیری از سرطان (1) 

 تغذیه و پیشگیری از سرطان (2) 

 تغذیه و پیش گیری از سرطان (3) 

 رژیم غذایی در سرطان ها 

 اثر شیر و فراورده های آن در پیشگیری از سرطان 

 رژیم غذایی کشورهای حاشیه مدیترانه خطر سکته و سرطان را کاهش می دهد 

 اثرات مفید فیبرهای‌غذایی بر بیماری‌ها 

 با مصرف میگو از بیماری های قلبی–عروقی و سرطان پیشگیری کنیم. 

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

سرطان، دومين علت مرگ‌ومير كودكان جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:47
دریافتی از

http://www.zanan.co.ir/life/000740.html در تاریخ ۱۸/۸/۸۶

 


مرجان قندي


سرطان دومين علت مرگ‌ومير كودكان پس از تصادفات است؛ به‌طوري‌كه سالانه از هر صد هزار فرد زير 15 سال، 5 تا 7 نفر به سرطان مبتلا مي‌شوند. با توجه به جمعيت جوان كشور، تأمين سلامت اين افراد يكي از نيازهاي جدي بخش سلامت كشور به‌حساب مي‌آيد.
سرطان بيماري قابل پيشگيري و تشخيص و درمان است. بنابراين با شناسايي علائم و عوامل خطرساز مي‌توان از بروز سرطان‌ها پيشگيري كرد.
استعمال دخانيات، تغذية نادرست، كم‌تحركي، مواجهه با مواد سرطان‌زا (كارسينوژن) در محيط زندگي و كار، نامناسب بودن رفتارهاي بهداشتي و جنسي از عوامل مؤثر در بروز سرطان‌ها هستند و با كنترل موارد فوق مي‌توان تا 30 درصد موارد ابتلا به سرطان را كاهش داد. بنابراين، تغذية مناسب، تحرك كافي، پرهيز از استعمال دخانيات، كاهش مواجهة مستقيم با نور خورشيد، استفاده از كلاه، عينك آفتابي و كرم‌هاي ضدآفتاب در پيشگيري از بروز سرطان‌ها مؤثر است. ضمن اينكه واكسيناسيون عليه هپاتيت
B از بروز سرطان كبد پيشگيري مي‌كند و خوشبختانه بيش از 95 درصد كودكان عليه اين ويروس واكسينه شده‌اند.
دكتر سيدمحسن موسوي، دبير علمي اولين كنگرة بين‌المللي سرطان‌هاي كودكان، كه 7 تا 9 آبان سال جاري در بيمارستان محك برگزار شد، با بيان اين مطلب كه سرطان خون شايع‌ترين سرطان كودكان است و افراد مبتلا در 80 تا 85 درصد موارد، تا پنج سال پس از ابتلا زنده مي‌مانند، گفت: «تشخيص زودهنگام، درمان مناسب و پيگيري درمان در بقاي اين بيماران بسيار مؤثر است. ليكن يكي از مشكلات كنوني نظام سلامت، مراجعه و تشخيص ديرهنگام است. مثلاً در مورد سرطان پستان، خانم ماه‌ها توده‌اي را در پستان خود لمس مي‌كند، ولي از مراجعه به پزشك مي‌هراسد و در صورت مراجعه نيز از نمونه‌برداري امتناع مي‌كند. اين امر موجب تأخير در تشخيص و درمان بيماري، و پيشرفت آن مي‌شود. درحالي‌كه سرطان پستان در كشورهاي توسعه‌يافته بالاي 95 درصد بقاي 5 ساله دارد و اين ميزان در كشور ما 67 درصد است.»
وي ميزان بروز سرطان در ايران را 100 مورد به‌ازاي هر 100 هزار نفر جمعيت دانست و افزود: «به‌طور معمول انتظار مي‌رود كه سالانه در تمامي سنين، 100 مورد سرطان بروز كند و سهم كودكان از اين موارد، 10 مورد به ازاي 100 هزار نفر جمعيت اطفال است. با احتساب موارد ثبت‌نشده، سالانه بين 2 تا 3 هزار مورد سرطان در كودكان رخ مي‌دهد.»
رئيس ادارة سرطان مركز مديريت بيماري‌ها تصريح كرد: «برنامة كنترل سرطان چهار پايه دارد كه مهم‌ترين پاية آن آموزش، اطلاع‌رساني و ارتقاي سطح آگاهي مردم براي تغيير سبك زندگي، كاهش عوامل خطر محيطي و پرهيز از مصرف دخانيات (سيگار و قليان) است. بنابراين، والدين بايد آموزش‌هاي لازم را ببينند، از اين نظر كه در خانواده‌هايي كه پدر يا مادر سيگار مي‌كشند كودك در معرض خطر است. همچنين، امروزه آشپزخانة اكثر منازل اُپن است و كودك در معرض استنشاق دود سرخ‌كردني‌ها، كه سرطان‌زاست، قرار مي‌گيرد. اينها مواردي است كه براي پيشگيري از سرطان بايد رعايت شود.
پاية بعدي غربالگري و تشخيص زودرس است. اگر كودك علائمي نظير بي‌اشتهايي، كاهش وزن، زردي و رنگ‌پريدگي داشت، بايد به پزشك ارجاع داده شود. البته در 5/99 درصد موارد مشكل خاصي وجود ندارد، ليكن يك احتمال ضعيف وجود دارد كه اين علائم علائم اولية سرطان باشد، چرا كه شايع‌ترين سرطان كودكان كه لوسمي‌ها و بيماري‌هاي خوني است علائمي شبيه به سرماخوردگي دارد و مادران شكايت مي‌كنند كه سرماخوردگي كودك ادامه يافته و كودك رنگ‌پريده شده است. بنابراين، حتي علائم معمولي و پيش‌پاافتاده را هم بايد جدي بگيريم و بلافاصله به پزشك مراجعه كنيم.»
وي درمان مؤثر و مناسب يا عدالت بهداشتي را يكي ديگر از پايه‌هاي كنترل سرطان خواند و افزود: «كودكي كه در سيستان و بلوچستان لوسمي دارد بايد همان مراقبتي از او بشود كه از كودك تهراني مي‌شود، يا كودكاني كه از نظر وضعيت اقتصادي در سطوح پايين‌اند مراقبت‌هايي نظير كودكان خانواده‌هاي مرفه دريافت كنند.»
رئيس ادارة سرطان مركز مديريت بيماري‌ها مراقبت‌هاي نگهدارنده را پاية چهارم كنترل سرطان دانست و گفت: «بيماري با هزينة بسيار زياد تشخيص داده و درمان مي‌شود، بايد حمايت از بيمار مستمر باشد. سازمان‌هاي غيردولتي مي‌توانند در شناسايي و حمايت از بيماران سرطاني به وزارت بهداشت كمك كنند كه اين موفقيت را مؤسسة خيرية محك تجربه كرده و توانسته بقاي 20 تا 30 درصدي بيماران را به 70 تا 80 درصد برساند. ضمن اينكه محك از كودكان حمايت مي‌كند تا درمان شوند و اين چتر حمايتي‌اش را تا ادامة تحصيل كودك، ورود به دانشگاه و ازدواج حفظ مي‌كند.»
دكتر مردآويج آل‌بويه، فوق‌تخصص اُنكولوژي و هماتولوژي كودكان و عضو هيئت‌امناي محك، گفت: «شايع‌ترين سرطان كودكان لنفوبلاستيك حاد، سرطان‌هاي مغز، لنفوما، تومور ويلمز، تومور نوروبلاستوما، رتينوبلاستوما، سرطان‌هاي استخواني و سرطان‌هاي نادرتر است.»
وي در زمينة شيوع سرطان‌هاي كودكان گفت: «در دو دهة گذشته، تعداد كودكان و نوجوانان ايراني افزايش يافته و درحال‌حاضر حدود 35 درصد جمعيت ايران زير 15 سال است كه براساس برآوردهاي انجام‌شده انتظار مي‌رود در ازاي هر يك ميليون كودك متولدشده كه به 15 سالگي مي‌رسد (محدودة سني تولد تا 15 سالگي) سالانه 125 تا 130 مورد سرطان بروز كند.»
وي با بيان اين مطلب كه پيشرفت‌هاي بسياري از نظر تشخيص علل ژنتيكي ايجاد سرطان لنفوبلاستيك حاد داشته‌ايم، افزود: «اين بيماري در دوران جنيني شكل مي‌گيرد، در اغلب موارد، دستگاه ايمني بدن جنين اين بيماري را دفع مي‌كند. ليكن تحت تأثير عوامل خارجي و شرايط خاص ممكن است در دورة كودكي بروز كند. زيرا، برخلاف تصور، سرطان ناشي از يك علت نيست و عوامل مختلفي در بروز آن نقش دارند. بنابراين سعي كرده‌ايم كه تغييرات ژنتيكي به‌وجود آوريم تا سلول سرطاني خودي نشان دهد تا شناسايي و درمان شود.»
وي در زمينة پيشگيري از سرطان‌هاي كودكان افزود: «مادران در هنگام بارداري بايد از برخي عوامل خارجي ازجمله استفاده از تنباكو و مواجهه با اشعه پرهيز كنند. بدين معني كه استعمال سيگار اعم از اينكه پدر سيگاري باشد يا مادر، ممكن است نقش مهمي در بروز سرطان در كودك داشته باشد. ابتلاي مادر به بيماري‌هاي ويروسي، تغذية نامناسب، آلودگي هوا و استفاده از داروهاي ناشناخته نيز حائز اهميت است. به‌طوركلي، استفاده از داروها در دوران بارداري بايد به حداقل برسد و در مواقع ضروري برحسب ماه‌هاي جنيني تجويز شود. مواد شيميايي كه الزاماً حشره‌كش‌ها و مواد شوينده نيستند، مواد شيميايي مضر موجود در غذاهاي آماده نظير نيتريت‌ها هم در ايجاد سرطان نقش دارند. ليكن كلية اين عوامل نقش تشديدكننده دارند و منجر به تغييراتي در سطح ژن‌هاي مختلف مي‌شوند كه در ايجاد سرطان نقش دارند.
ويروس اپشتاين‌بار مي‌تواند سبب ايجاد سرطان در كودكان شود. كما اينكه لنفوم بوركيت به‌دليل ابتلاي كودكان افريقايي به ويروس اپشتاين‌بار رايج است و در غالب موارد، اين ويروس در نسج نمونه‌برداري‌شده مشاهده مي‌شود.»
دكتر آل‌بويه رنگ‌پريدگي، خونريزي جلدي، كبودي‌هاي فراوان و سوزني بدون علت، تب بدون علت كه بيش از دو هفته به طول انجامد، كاهش وزن، كاهش اشتها، تعريق شبانه و در برخي موارد فلج حاد را ازجمله علائم سرطان در كودكان دانست و گفت: «در مورد سرطان‌هاي مغز و اعصاب، نكتة حائز اهميت اين است كه كودكان مبتلا صبح‌ها دچار سردرد مي‌شوند يا حالت تهوع و استفراغ دارند. در موارد پيشرفتة بيماري نيز، كودك تعادل خود را از دست مي‌دهد. در مورد ريتنوبلاستوما كه در ايران نسبتاً شايع است در چشم علائمي مشاهده مي‌شود ازجمله ظهور لكة سفيد روي چشم (پشت عدسي)، قرينه نبودن چشم‌ها (يك چشم جلوتر از ديگري است)، و خونريزي اربيتال (حدقة چشم دچار خونريزي مي‌شود). تورم شكم، تورم استخواني در يك قسمت، و شكستگي استخوان بدون علت مشخص نيز ازجمله علائم سرطان در كودكان است.»
اين متخصص انكولوژي و هماتولوژي كودكان متذكر شد: «متأسفانه با سرطان‌هاي مغز همانند بچه‌هاي يتيم رفتار مي‌شود. بدين معني كه به‌جاي ارجاع آنها به متخصصان انكولوژي و هماتولوژي كودكان، به جراحان مغز و اعصاب ارجاع مي‌دهند و آنها نيز در اغلب موارد عمل جراحي انجام مي‌دهند و بعد، بيمار را به متخصص راديوتراپي ارجاع مي‌دهند. درحالي‌كه مشخص شده كه شيمي‌درماني هم در درمان اين نوع سرطان‌ها مؤثر است. بنابراين، كودكان مبتلا به سرطان مغز بايد زير نظر تيمي كه متشكل از هماتولوژيست‌ـ‌انكولوژيست كودكان، جراح مغز و اعصاب و متخصص راديوتراپي است، درمان شوند. در خصوص مسائلي نظير پيگيري درمان كودك، دريافت خدمات راديوتراپي و شيمي‌درماني، اين تيم بايد تصميم‌گيري كند. يك نفر نمي‌تواند با معجزه سرطان را درمان كند و به همكاري گروهي نياز است. براي درمان مؤثر و مناسب سرطان، به همكاران متبحر، آزمايشگاه‌هاي متعدد خوب، بخش راديوتراپي خوب و جراحان قابل و متبحر نياز است. نكتة مهم ديگر تيم پرستاري است. پزشك پس از تشخيص، دستورات دارويي را مي‌دهد و اين پرستار است كه به صورت 24 ساعته بر بالين بيمار حضور دارد. پس، بايد به پرستاران آموزش داده شود كه نسبت به بيمار و خانواده‌اش متعهد و دلسوز باشند.»
مؤسسة خيرية حمايت از كودكان سرطاني (محك) از 1990 ميلادي، به منظور سروسامان بخشيدن به وضعيت تشخيصي و درماني كودكان سرطاني و بهبود شرايط اقتصادي و روحي‌ـ‌رواني والدين اين كودكان، برپا شده است. دكتر آل‌بويه در مورد انگيزة تأسيس محك گفت: «در طول زمان، اين امر بر ما مسجل شد كه براي اينكه بتوانيم خدمات بهتري در زمينة تشخيص، درمان و پيگيري سرطان به كودكان ارائه دهيم، به تمركز قوا در يك مركز نياز است. بر اين اساس، آسايشگاه كودكان سرطاني را در منطقة دارآباد تهران با كمك‌هاي مردمي و مساعدت‌هاي ارگان‌هاي دولتي احداث كرديم.
اميدواريم كه اين مراكز به‌زودي بتوانند خدمات درماني هم در اين محله ارائه دهند و براي اين منظور به همكاري متخصصان هماتولوژيست و انكولوژيست كودكان نياز دارند كه البته تعدادشان هم كم نيست. زيرا، از 1990 به آموزش متخصصان اطفال علاقه‌مند به رشتة انكولوژي و هماتولوژي كودكان اقدام كرده‌اند و امروزه حدود 60 تا 65 متخصص هماتولوژ و انكولوژ كودك در كشور وجود دارد و در تمامي شهرهاي بزرگ ايران يك يا دو نفر متخصص اين رشته وجود دارد. بنابراين، والديني كه كودك سرطاني دارند نيازي نيست از شهرستان‌هاي دور به تهران بيايند. ضمن اينكه سعي شده اين متخصصان در شهرستان‌ها مراكزي نظير محك داير كنند و والدين اين كودكان را گردهم آورند تا حمايت‌هاي روحي‌ـ‌رواني و آموزش‌هاي لازم به آنها داده شود. دلگرمي‌هاي لازم به والدين داده شود كه كودكشان برحسب نوع سرطاني كه به آن مبتلاست، تا چه حد شانس درمان دارد و والدين را تشويق و ترغيب به پيگيري درمان‌ها كنند.»
دكتر آل‌بويه يادآور شد: «در محك سعي كرده‌ايم شرايط بستري كودكان را بهبود بخشيم و وضعيت بخش‌ها را به‌گونه‌اي سروسامان دهيم كه كودكي كه بايد براي مدت طولاني در بخش‌ها بستري شود، احساس راحتي كند و محيط برايش دلپذير باشد. همچنين هرگونه بار مالي را از دوش والدين برداريم تا، به‌دليل تحميل شرايط مالي ناشي از بيماري، خانواده از هم نپاشد. خوشبختانه در اين زمينه موفقيت‌هاي بسياري داشته‌ايم و بسياري از هموطنان نيز با دست‌ودلبازي غيرقابل تصور ما را در اين زمينه ياري كرده‌اند.»
دكتر آل‌بويه تعداد كودكان تحت پوشش محك را 10 هزار و 700 كودك ايراني و 114 كودك پناهندة افغاني و عراقي عنوان كرد و گفت: «درمان 50 درصد آنان قطع شده و تحت نظرند، 30 تا 35 درصد همچنان تحت درمان‌اند و 20 درصد فوت شده‌اند. ضمن اينكه، هم‌اكنون نيز 4600 كودك سرطاني تحت پوشش مركز محك‌اند.»
وي در پايان اذعان داشت: «طي چند سال گذشته، به بيمارستان‌هايي كه عهده‌دار درمان كودكان سرطاني‌اند، كمك‌هايي شده و توانسته‌ايم از اين طريق مرگ‌ومير كودكان را تا حدودي كاهش دهيم.»

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

سرطان پستان جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:45
دریافتی در تاریخ ۲۰/۸/۸۶ از

 

http://www.zanan.co.ir/life/000849.html

 

مريم لواساني


آموزش براي پيشگيري

سرطان پستان شايع‌ترين سرطان در زنان و اولين عامل مرگ ناشي از سرطان در زنان است. سرطان پستان در صورت تشخيص زودرس و اقدام سريع درمان‌پذير است، درحالي‌كه در صورت عدم درمان صحيح، مشكلات زيادي براي بيمار و خانواده‌اش ايجاد مي‌كند. به همين منظور براي آموزش زنان اولين جشنوارة آموزشي پيشگيري از سرطان پستان، به همت مركز تحقيقات سرطان، انستيتو كانسر بيمارستان امام خميني و مركز بيماري‌هاي پستان جهاد دانشگاهي تهران، 19 تا 21 بهمن در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي‌ـ‌هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار شد.
دكتر نسرين‌السادات علوي، عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي تهران، در حاشية مراسم جشنواره گفت: «سرطان پستان شايع‌ترين سرطان زنان در سراسر دنياست، به‌طوري‌كه از هر 10 تا 15 زن، احتمال ابتلاي يك زن به سرطان پستان وجود دارد و اهميت ويژة اين بيماري شيوع و فراواني آن، و سهولت درمان است.» وي با بيان اين مطلب كه تشخيص زودرس سرطان پستان در موفقيت درمان مؤثر است، گفت: «چنانچه تودة سرطاني زير يك سانتي‌متر شناسايي شود، در 90 درصد موارد بدون برداشت پستان و حتي بدون شيمي‌درماني قابل درمان است. اين در حالي است كه تودة سرطاني هرچه بزرگ‌تر باشد، احتمال پيشرفت و انتشار آن به ساير ارگان‌ها بيشتر و درمان سخت‌تر است.»
دكتر علوي احساس سفتي بدون درد در بخشي از پستان، فرورفتگي پوست و نوك پستان، ترشحات نوك پستان (خوني و غيره) و وجود زخم مزمن در پستان را، كه گاه با خارش و پوسته‌ريزي همراه است، ازجمله نشانه‌هاي سرطان پستان دانست و گفت: «درد پستان جزء علائم سرطان نيست و خانم‌ها در دوره‌اي از قاعدگي ممكن است درد داشته باشند.»
وي زن بودن را مهم‌ترين عامل ابتلا به سرطان پستان خواند و افزود: «ازدواج در سنين بالا، كم‌تحركي، مصرف زياد چربي‌ها و چاقي بعد از دوران يائسگي از ديگر عوامل خطر بروز سرطان پستان است.»
عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي تهران، خودآزمايي ماهانة پستان، معاينة پزشك و انجام ماموگرافي را ازجمله روش‌هاي تشخيص زودرس سرطان پستان دانست و گفت: «زنان بايد از 20 سالگي خودآزمايي ماهانه را آغاز و ساليانه يك بار براي معاينه به پزشك مراجعه كنند. چرا كه خودآزمايي ماهانة پستان 50 درصد از ميزان مرگ‌ومير ناشي از سرطان پستان مي‌كاهد. ضمن اينكه در 40 تا 50 سالگي هريك تا دو سال و از 50 تا 70 سالگي ساليانه ماموگرافي انجام دهند. با اين روش تشخيصي، توده‌هاي كوچك به‌راحتي شناسايي مي‌شوند.»
وي خاطرنشان كرد: «سن معاينات در افراد پرخطر نظير وجود سابقة ابتلا به سرطان پستان در خانوادة درجة يك (مادر، خواهر و دختر) متغير است و گاهي لازم است ماموگرافي و معاينات از 30 سالگي آغاز شود. با وجود اين، همة بانوان در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند و به صرف نبودن سابقة فاميلي نمي‌توان از اين بيماري مصون ماند.»
علوي اضافه كرد: «متأسفانه افسردگي ناشي از سرطان پستان در زنان مبتلا، به علت ناآگاهي، بسيار زياد است. اغلب زنان فكر مي‌كنند كه اين بيماري مسري يا ويروسي است و درمان‌شدني نيست. اين تفكر يأس و نااميدي در زنان ايجاد مي‌كند و موجب مراجعة ديرهنگام آنان به پزشك مي‌شود. اين در حالي است كه تشخيص زودرس سرطان پستان كليد اصلي درمان بيماري است.»
وي در خاتمه توصيه كرد: «استفادة بيشتر از سبزيجات و ميوه‌ها، كاهش مصرف چربي‌ها، افزايش فعاليت بدني و به‌ويژه پياده‌روي روزانه در كاهش سرطان پستان مؤثر است. درحالي‌كه مصرف ويتامين
Eتأثيري در كاهش ميزان بروز سرطان پستان ندارد.»
دكتر علي‌رضا موسوي جراحي، دبير شبكة ملي تحقيقات سرطان، هم گفت: «سرطان پستان شايع‌ترين سرطان زنان در ايران و جهان است. بنابراين، خودآزمايي ماهانة پستان، معاينة ساليانة پزشك و انجام ماموگرافي از 40 سالگي به بعد در تشخيص زودرس سرطان پستان مؤثر است.»
وي ميزان بروز سرطان پستان را 25 تا 35 مورد ابتلا به ازاي هر صد هزار نفر جمعيت دانست و افزود: «تشخيص و مراجعة ديرهنگام زنان ايراني موجب شده كه ميزان مرگ‌ومير ناشي از بيماري با ساير كشورهاي دنيا برابري نكند، لذا، اين جشنواره با هدف آموزش به زنان براي مراجعه و تشخيص زودرس بيماري، كاهش مرگ‌ومير و افزايش طول عمر بيماران برگزار شده است. چرا كه ميزان مرگ‌ومير ناشي از بيماري در سال اول ابتلا بسيار پايين بوده و در پنج سال اول 60 درصد افراد زنده مي‌مانند.»
به گفتة وي، سن ابتلا به سرطان پستان بعد از 45 سالگي است، درحالي‌كه ابتلا به بيماري از 16 سالگي به بعد هم ديده شده است.
موسوي ادامه داد: «اندازة‌ تودة سرطاني در بدخيمي و خوش‌خيمي آن اثري ندارد، وليكن توده‌هاي بدخيم هرچه كوچك‌تر باشند، درمان موفقيت‌آميزتر خواهد بود. از سوي ديگر، تشخيص زودرس سرطان پستان در 70 تا 80 درصد موارد به برداشت پستان منجر نخواهد شد.»
وي در خصوص اهداف برگزاري اين جشنوارة عمومي گفت: «در اين سه روز، پزشكان دوره‌ديده به زنان در گروه‌هاي 20 نفره و به مدت 20 دقيقه، از نظر نحوة معاينة پستان، تشخيص توده در معاينات ماهانه و مراقبت از پستان‌ها، آموزش مي‌دهند و به سؤالات آنها پاسخ مي‌دهند. ضمن اينكه پيش‌بيني مي‌شود كه 20 تا 30 هزار نفر مراجعه كنند و آموزش‌هاي لازم به آنها داده شود.»
در دومين روز جشنواره، در اقدامي نمادين، كودكان مبتلا به سرطان، با هوا كردن بادبادك‌ها، با مبتلايان به سرطان پستان اظهار همدردي كردند. سومين روز جشنواره نيز از خيرين مبارزه با سرطان پستان تجليل شد و طي آن از آقايان مهندس كامراني و علاء‌الديني كه در زمينة درمان بيماران بي‌بضاعت تلاش كرده و هزينه‌هاي درمان بيماران مبتلا به سرطان پستان را تقبل كرده بودند، قدرداني شد.
شايان ذكر است: «در حاشية اين جشنوارة سه روزه، نمايشگاه لوازم خانگي برپا شده بود و لوازم برقي، تزييني و... عرضه مي‌شد و اين امكان فراهم شده بود تا زنان، با مراجعه به مركز آفرينش‌هاي فرهنگي‌ـ‌هنري كودكان و نوجوانان، علاوه بر فراگيري آموزش‌هاي لازم براي پيشگيري از سرطان پستان، بتوانند اقلام مورد نياز خود را خريداري كنند.

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

خرچنگي بر زندگي انسان ها جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:44
دریافت شده در تاریخ ۲۰/۸/۸۶ از:

http://www.jamejamonline.ir/shownews2.asp?n=215965&t=soc

 

شنبه 14 مهر ماه 1386   00:20

جام جم: نام سرطان براي اکثر مردم ايجاد وحشت مي کند. براي اکثر آنان سرطان تنها يک معني دارد آخر خط! سرطان مشکل جدي سلامت جامعه در تمام دنياست.
اين بيماري تمامي افراد ، پير و جوان ، غني و فقير، مردان ، زنان و اطفال را مبتلا مي کند. سرطان هنوز آنقدر هراس انگيز است که فکر و ذهن انسان ها را به خود مشغول کرده و بسياري را به کام مرگ مي کشاند.
همه ساله از 11 تا 17 مهر يک هفته با عنوان هفته مبارزه با سرطان در کشور به بيماران سرطاني اختصاص يافته است.
با توجه به اهميت اين بيماري لازم است در خصوص پيشگيري از آن به افراد مختلف جامعه اطلاعات لازم داده شود.


اغلب سلولهاي طبيعي بدن ، رشد و تکثير مي کنند و در نهايت مي ميرند. اگر اين فرايند در مسير تعادل و صحيح خود پيش رود ، بدن سالم مي ماند و عملکرد طبيعي خود را حفظ مي کند. سرطان ، رشد، تکثير و گاهي انتشار غير طبيعي سلولهاي بدن است.
يک سلول طبيعي ممکن است بدون هيچ دليل واضحي به يک سلول سرطاني تبديل شود. وقتي سلول سرطاني تقسيم مي شود ، به 2 سلول جديد تبديل مي گردد و اين فرآيند به همين ترتيب ادامه مي يابد تا همان يک سلول موذي به توده اي از سلولها که تومور ناميده مي شود، تبديل مي گردد. گاهي اين تومورها ، خوش خيم بوده و رشد نمي کنند. ولي در صورتي که سلولهاي تومور رشد کنند ، سلولهاي طبيعي اطراف خود را از بين ببرند و به نقاط ديگر بدن هم دست اندازي کنند ، تومور بدخيم محسوب مي شود. بزرگترين خطر تومورهاي بدخيم ، توانايي آنها در حمله به بافتهاي سالم و پخش شدن در بدن است.
هر چه تومورها رشد کنند و بزرگتر شوند، جلوي رسيدن مواد غذايي و اکسيژن را به سلولهاي سالم مي گيرند و با پيشرفت سرطان ، سلولهاي سالم مي ميرند و عملکرد و سلامت بيمار از بين مي رود. اگر جلوي اين فرايند گرفته نشود ، سرطان به مرگ مي انجامد.

آمار جالب

توجه براساس آمارهاي موجود در سال 1990 نزديک به 8ميليون نفر بيمار سرطاني در دنيا وجود داشته و در 30سال گذشته تعداد سرطان ها 2 برابر شده است.
در سال 2000 ميلادي ، بيش از 6 ميليون نفر مبتلا و 10 ميليون نفر مورد جدي ابتلا به سرطان و 6 ميليون نفر مرگ ناشي از سرطان گزارش شده است.
طبق آمار سازمان بهداشت جهاني تا سال 2020 ميلادي شيوع سرطان در موارد جديد با 50درصد افزايش روبه رو مي شود؛ يعني در سال 2020 ، 30 ميليون نفر مبتلا به سرطان خواهند بود و آمار افراد مبتلا به موارد جدي سرطان به 15ميليون نفر و موارد مرگ ومير به 10ميليون نفر افزايش مي يابد.بر اساس برآورد کشوري سالانه 70هزار سرطان با 30هزار مرگ ناشي از آن در کشور به وقوع مي پيوندد.بر اساس آمار موجود در ايران شايع ترين سرطان در مردها، سرطان معده است به طوري که از هر 10هزار ايراني 21نفر مبتلا به سرطان معده هستند و سرطان سينه شايع ترين سرطان در زنان است.
به طور متوسط روزانه 100نفر در ايران بر اثر بيماري سرطان جان خود را از دست مي دهند که يک چهارم آنها مبتلا به سرطان معده هستند. سرطان هاي کودکان بعد از تصادفات ، دومين علت مرگ و مير کودکان محسوب مي شود و سالانه 2هزار مورد جديد سرطان کودکان در ايران گزارش مي شود.

سرطان هاي شايع

سرطان هاي ريه ، روده و معده جزء 5 سرطان شايع در تمام دنيا در مردان و زنان هستند. در مردان سرطان هاي ريه و معده شايع ترين سرطان ها در تمام دنيا محسوب مي شوند. در زنان شايع ترين سرطان ها ، سرطان سينه و تخمدان هستند البته سرطان هاي شايع در گروه مردان و زنان متفاوت است در جامعه زنان سرطان سينه ، پوست ، روده بزرگ ، معده ، مري و دستگاه هاي خونساز شايع ترين سرطان ها هستند و در بين مردان سرطان پوست ، معده ، مثانه ، پروستات ، روده بزرگ ، دستگاه هاي خونساز، مري ، ريه ، غدد لنفاوي و سرطان دستگاه مغز و اعصاب شايع ترين سرطان ها محسوب مي شوند.

قابل پيشگيري

از بين 70 هزار سرطان سالانه در کشور، بيش از 20هزار از موارد سرطان کشور با اقدامات مداخله اي قابل پيشگيري است.
مراجعه دير هنگام بيماران ، علت اصلي کاهش بقا و کشندگي بيشتر سرطان در ايران نسبت به کشورهاي توسعه يافته است.
هم اکنون بيش از 60درصد بيماران سرطاني کشور در مراحل دوم و سوم بيماري مراجعه مي کنند حال آن که 80درصد مراجعات در کشورهاي توسعه يافته در مرحله اول است.
جدا از مراجعه ديرهنگام ، تاخيراتي که به هنگام تشخيص و درمان در سيستم بهداشتي و در مراکز درماني بخش جراحي ، راديولوژي و شيمي درماني به وقوع مي پيوندد باعث شده تا بقاي سرطان در ايران پايين تر از کشورهاي توسعه يافته باشد. به عنوان مثال ميزان بقاي 5ساله (افرادي هستند که ظرف 5 سال اول بعد از تشخيص يا درمان سرطان هنوز زنده هستند) سرطان پستان در ايران 60 تا 70 درصد است. حال آن که اين شاخص در کشورهاي توسعه يافته بالاي 90 تا 95 درصد است.

برنامه بدون بودجه

براي تدوين و اجراي برنامه ملي پيشگيري و مراقبت از سرطان در کشور ابتدا لازم بود که آمار دقيقي از موارد ابتلا به انواع سرطان به دست آيد و سرطان هاي شايع شناسايي شود که براي اين کار از سال 84 برنامه ثبت و گزارشدهي سرطان در کشور اجرا شد. پس از آن برنامه ملي پيشگيري و مراقبت از سرطان در وزارت بهداشت تدوين شد. اين برنامه به طور کلي 4 محور اساسي دارد که شامل پيشگيري ، تشخيص زودرس ، تدوين برنامه هاي درماني و بالاخره برنامه تسکيني براي بيماران سرطاني که در مرحله چهارم اين بيماري هستند.

درمان سرطان


تاکنون بيش از 200 نوع مختلف سرطان شناخته شده است. اين سرطان ها مي توانند بافتهاي مختلف بدن را احاطه کنند.
هر نوع سرطان عوامل ، مشخصات و همچنين درمان خاص خود را دارد اما پنج روش جراحي ، راديوتراپي ، شيمي درماني ، هورمون درماني و ژن درماني روشهاي اصلي درمان سرطان محسوب مي شوند.
کاربرد شکلهاي جديد اشعه همانند پرتوهاي ليزر که به بافتهاي طبيعي صدمه نمي زنند و توسعه انواع هورمون درماني به تنهايي يا در ترکيب با ساير درمان ها از پيشرفت هاي مهم در خصوص پيشگيري و درمان سرطان به شمار مي رود.
بتازگي موفقيت هاي تشخيص و درمان سريعتر بيماران ، تکامل روشهاي جديد تشخيصي و درماني مانند شيمي درماني و هورمون درماني توانسته مرگ و مير ناشي از اين بيماري را کاهش دهد.

اجراي کامل اين برنامه چندين ميليارد تومان اعتبار مي خواهد. به عنوان مثال خريد تعداد کافي ماموگرافي يا دستگاه هاي پاراکلينيکي براي اجراي اين برنامه ضروري است. به همين علت اين برنامه هنوز براي اجرا به دانشگاه ها ابلاغ نشده است و در واقع منتظر نهايي شدن و تامين بودجه لازم است.

نيازمند همکاري بين بخشي

سرطان بيماري چند عاملي است. رفتار تغذيه اي ، سبک زندگي ، مصرف دخانيات ، آلودگي هاي زيست محيطي و ژنتيک از عوامل خطرزاي سرطان است.
اگر بخواهيم گامي موثر در کنترل اين بيماري برداريم همکاري همه جانبه سازمان ها و ارگان هايي نظير وزارت جهاد کشاورزي ، سازمان محيط زيست ، وزارت آموزش و پرورش ، وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري ، وزارت صنايع ، وزارت بازرگاني و حتي وزارت کشور لازم است.

هزينه هاي سنگين

سرطان براي بيمار سرطاني تنها درد و بيماري به همراه ندارد. درمان اين بيماري هزينه بسيار بالايي دارد.هزينه درمان و نگهداري بيماران سرطاني سالانه مبالغ هنگفتي از بودجه محدود کشور را مي بلعد. با اين وجود همچنان مشکل گراني دارو و عدم پوشش بيمه اي مناسب مشکل عمده بيماران سرطاني است.
براي درمان سرطان ريه تا چند سال پيش يک بيمار بايد ماهانه حدود 1.5 ميليون تومان صرف دارو مي کرد که بخشي از آن را بيمه تامين مي کرد اما در دو سه سال اخير اين رقم در 6 ماه بالغ بر 30 تا 40 ميليون تومان مي شود که تامين آن از عهده بيمار خارج است.
بيمه ها نيز در اين موارد تعهدي قبول نمي کنند. شرکتهاي داروسازي سالها روي ترکيب يک دارو کار و تحقيق مي کنند و به همين دليل اغلب داروها در سالهاي اولي که به بازار عرضه مي شوند ، قيمت گزافي دارند و داروهاي ضد سرطان هم از اين قاعده مستثني نيستند. 80 تا 90 درصد بيماران مبتلا به سرطان ريه و روده که از سرطان هاي شايع در ايران است ، توان خريد داروهاي جديد را ندارند و به روشهاي سنتي شيمي درماني معالجه مي شوند البته در اين که آيا داروهاي جديد واقعا موثرتر هستند يا نه جاي بحث است ولي آنچه مسلم است ، وقتي پزشک دارويي را براي بيمار خود تجويز مي کند ، بيمار سلامت خود را در آن نسخه مي جويد و مي خواهد به هر قيمتي آن را تهيه کند.

پيشگيري کنيد

حتما در مجلات گزارش هاي متناقضي پيرامون آنچه به عنوان پيشگيري از سرطان گفته مي شود ، به چشمتان خورده است.
حتما هم ديده ايد چيزي را که يک گزارش توصيه مي کند آن ديگري رد مي کند و در اين مواقع کاملا گيج و سردرگم مي شويد. علي رغم تمام اختلافات برخي تغييرات کوچک در شيوه زندگي به شما کمک مي کند که شانس ابتلا به سرطان را کاهش دهيد.
نکته اول : از مصرف دخانيات خودداري کنيد.
سيگار در ايالات متحده مسوول حدود 90 درصد تمام موارد سرطان ريه است. هر بار که سيگاري مي کشيد ، بيشتر از 60ماده بالقوه سرطان زا را وارد ريه هاي خود مي کنيد.
نکته دوم : ورزش کنيد و وزن مناسبي داشته باشيد :
چاقي عامل خطر براي ابتلا به سرطان هاي پروستات ، روده بزرگ ، رکتوم ، رحم ، تخمدان ها و پستان به شمار مي رود. فعاليت فيزيکي مي تواند از چاق شدنتان جلوگيري کند. همچنين به خودي خود نيز از خطر برخي سرطان ها بخصوص سرطان پستان و سرطان روده بزرگ مي کاهد.
نکته سوم : از مواد سرطانزا دوري کنيد.
تماس بيش از حد با پرتوهاي ايکس ، تشعشع اتمي و مواد صنعتي نظير ترکيبات ارسنيک ، کادميوم ، کلريد وينيل و الياف پنبه نسوز با سرطان ارتباط دارد.
نکته چهارم : از غذاي سالم استفاده کنيد.
مصرف چربي زياد ، غذاهاي حاوي چربي اشباع شده و کلسترول را محدود کنيد. رژيمي که چربي آن بالاست مي تواند خطر ابتلا به سرطان هاي پستان ، پروستات ، کولون و رکتوم را افزايش دهد.

                                                                                                     علي اخوان بهبهاني

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

شش گام در پیشگیری از سرطان جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:40
این مطلب در تاریخ ۲۴/۸/۸۶ از http://www.razmpa.com/Pe/MedicalInformation/8.aspx دریافت شده است. ضمنا مطالب دیگری در زمینه سرطان در آدرس زیر در قسمت حرف "س" موجود است:

http://www.razmpa.com/Pe/MedicalInformation/

احتمالا گزارشات متناقضی در خبرها پیرامون آنچه که برای پیشگیری ازسرطان از دستتان برمی آید به گوشتان خورده است. ولی یک نکته مسلم است و آن اینکه تغییرات کوچک در شیوه زندگی روزمره تان به شما کمک میکند که شانس ابتلا به سرطان را کاهش دهید. این شش گام را هم امتحان کنید.
گام اول: از مصرف دخانیات خود داری کنید
تمام انواع دخانیات شما را در مسیر ابتلا به سرطان قرار می دهند. ترک یا رد مصرف دخانیات مهمترین تصمیم بهداشتی است که امکانش برای شما وجود دارد. خود داری از مصرف دخانیات از خطر چندین نوع سرطان
می کاهد از جمله : ریه، مری ، حنجره، دهان، مثانه ، کلیه ها ، لوز المعده ، گردن رحم ، سرطان خون( لوسمی میلویید حاد)
در ایالات متحده سیگار مسئول حدود 90% تمام موارد سرطان ریه – که یک علت عمده مرگهای ناشی از سرطان درمردان وزنان است – به شمار میرود. هر بار که سیگاری رامیکشید ، بیشتر از 60 ماده بالقوه سرطان زا را وارد ریه های خود مینمایید. به علاوه تار ( ماده قیر مانند) موجود در دود سیگار لایه قهوه ای رنگ چسبنده ای را بر روی پوشش داخل حباب های هوایی و مسیرهای عبور هوا میسازد که خود مقدار زیادی از این مواد سرطان زا در خود نگه میدارد. فرو دادن دود سیگاریا جویدن و تف کردن توتون هیچکدام سالم و بدون خطر نیستند. سیگاریها ، در مقایسه با غیر سیگاریها بیشتر دچار سرطان ریه و نیز سرطا ن حنجره ، مری ودهان می شوند. جویدن توتون همچنین بر خطر ابتلا به سرطانهای دهان ، گونه ها و لثه می افزاید. حتی اگر خودتان سیگار نمیکشید، خود را در معرض دود دیگران قرار ندهید. همه ساله حدود 3000 غیر سیگاری در نتیجه قرار گرفتن در معرض دود از سرطان ریه می میرند.
گام دوم: از غذای سا لم استفاده کنید
اگر چه انتخاب غذا های سالم از مغازه سبزی فروشی یا سر سفره غذاتضین کننده آن نیست که دچار سرطان نشوید و لی می تواند به کاستن از خطر ابتلا کمک کند. پژوهش ها نشان میدهند که حدود 30% سرطانها به موضوع تغذیه ، منجمله چاقی مربوط میشوند. انجمن سرطان آمریکا توصیه میکند: بیشتر از منابع گیاهی استفاده کنید. روزانه پنج بار یا بیشتر از میوه جات یا سبزی جات استفاده نماید. سعی کنید سایر غذاهایتان از منابع گیاهی باشد( مثل غلات تصفیه نشده، لوبیا، نخود و غیره). سبزی جات سبز یا زرد تیره ، حبوبات، فراورده های سویا، سبزیجاتی مانند کلم، کرفس و هویج احتمالا به کاستن از خطر بروز سرطان های روده و معده کمک میکند.
مصرف چربی ها را محدود کنید. با انتخاب غذاهای کم چرب، به ویژه آنهایی که منشا حیوانی دارند سبکتر ولاغرتر بمانید. رژیم پر چرب خطر بروز سرطانهای پروستات، روده بزرگ، راست روده و رحم را افزایش می دهد.
از مصرف الکل خود داری کنید. خطر ابتلا به سرطان ، منجمله سرطانهای دهان، مری و غیره با میزان و طول مد ت مصرف الکل رابطه مستقیم دارد. حتی مصرف معتدل نوشابه های الکلی مثلا دوبار در روز در مورد آقایان و یک بار در روز در مورد خانم ها، خطر بروز سرطان را افزایش میدهد.
گام سوم: فعا ل باقی بمانید و وزن مناسلی داشته باشید
حفظ وزن مناسب و ورزش منظم نیز ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد. چاقی یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان پروستات، روده بزرگ، راست روده، رحم، تخمدانها و پستانها به شمار می رود. فعالیت فیزیکی میتواند از چاق شد نتان جلو گیری کند. همچنن به خودی خود از خطر برخی سرطانها منجمله سرطان پستان وسرطان روده بزرگ می کاهد.
گام چهارم: در برابر نور آفتاب از خود محافظت کنید
سرطان پوست یکی از شایع ترین و در عین حال قابل پیشگیری ترین سرطانهاست. گر چه قرار گیری مکرر در معرض اشعه x یا تماس بابرخی مواد شیمیایی میتواند در ایجاد سرطان پوست نقش داشته باشد، اما شایع ترین علت سرطان پوست قرار گیری در معرض نور خورشید است.
بیشتر سرطانهای پوستی در نقاط برهنه پوست مانند صورت ، دستها، ساعد و گوشها رخ می دهد. تقریبا همه موارد سرطان پوست در صورت تشخیص زود رس قابل درمان هستند، اما بهتر است در گام اول از ایجاد آنها پیشگیری کرد. برای پیشگیری ار سرطان پوست نکات زیر را رعایت کنید:
- در ساعات اوج نور آفتاب از خانه خارج نشوید: میزان اشعه ماورائ بنفش نور خورشید- که عامل ایجاد سرطان پوست است- بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر به اوج میرسد. سعی کنید حتی المقد ور دراین ساعت از خانه خارج نشوید.
- در سایه بمانید: لباسهای با رنگ روشن و بلند بپوشید تا از پوستتان در برابر اشعه خورشید محافظت کنید. از پاره های ریز باف برای لباس استفاده کنید. یک کلاه با لبه پهن به سر بگذارید تا سر و گوشهایتان از نور دور بماند.
- - از کرمهای ضد آفتاب مناسب استفاده کنید: از کرمهای ضد آفتابی استفاده کنید که "فاکتور محافظت در برابر آفتاب" (SPF) آنها 15 یا بیشتر باشد.
- - از لامپها یا تختخوابهای خانگی برنزه شدن خانگی استفاده نکنید: استفاده از این وسایل میتواند به همان اندازه نور خورشید به پوستتان صدمه بزند. چیزی به عنوان برنزه شدن بی خطر وجد ندارد.
- گام پنجم: خود را معاینه کنید
- به طور منظم خود را برای انواع شایع تر سرطان معاینه وچکاپ کنید، به این ترتیب احتمال بیشتری وجود دارد که سرطان در مرحله ابتدایی تر کشف شود و در نتیجه امکان درمان موفقیت آمیز آن وجود دارد. این چکاپ باید شامل پوست، دهان، روده بزرگ و راست روده شود. اگر مرد هستید پروستات وبیضه ها نبز باید دراین برنامه چکاپ قرار گیرد.
اگر زن هستید سرطان رحم و پستان باید در فهرست بررسی قرار داشته باشد، به تغییرات بدنتان توجه کنید- به این ترتیب امکان تشخص زود رسرطان و موفقیت بیشتر درمان آن فراهم می شود. اگر متوجه ایجاد تغییری شدید، به پزشکتان مراجه کنید.
گام ششم: سایر راهبردهای ممکن مبارزه با سرطان
پژوهش در باره سایر راهبردهای مبارزه با سرطان- از جمله استفاده از برخی مواد طبیعی یا مصنوعی- در حال انجام است. میتوانید با پزشکتان در باره بعضی از این راهبردها مشورت کنید. برحی از این مواد به شرح زیرند:
- تنظیم کننده های انتخابی گیرنده استروژن: ( ERM S ) داروی تاموکسیفن می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در برخی از زنان را تا 50 درصد کاهش دهد.دانشمندان همچنین در حال تحقیق بر روی یک داروی دیگر گروه SERM یعنی رالوکسیفن هستند تا ببیند که آیا این دارومیتواند خطر سرطان پسبتان را ذرزنان در معرض خطر کاهش دهند یا نه.
- مهار کننده های آروماتاز: این دارو ها مانند لتروزول، آناستروزول و اکسمستین میزان استروژن در دسترس گیرنده های هورمونی تومورها در زنان را کاهش می دهد. پژوهشگران در حال تحقیق هستند تا مشخص کنند آیا این مهارکننده ها ی آروماتاز می توانند از سرطان پستان پیشگیری کنند یا نه.
- فیناستراد: این دارو ممکن است خطر سرطان پروستات را در برخی از مردان تا 25 درصد کاهش دهد.
- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی( NSAID ) :
مطالعات نشان می دهد این دارو ها از جمله آسپرین و ایبوپروفن ممکن است نقشی در پیشگیری از سرطان رود بزرگ، پستان ومری داشته باشند.
- کلسیم: ترکیبات کلسیم نیز ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهند، البته مصرف ترکیبات کلسیم دار به مقدار زیاد خطر سرطان پروستات را افزایش میدهد.
- رتینوئیدها: این مواد شیمیایی که ساختمانی شبیه ویتامین A دارند ممکن است باعث محافظت در برابر سرطان پستان، سر وگردن شوند. هر چند شواهد در این مورد قطعی نیست، سیر راهبردهای پیشگیری از سرطان شامل افزایش توجه نسبت به عوامل خطر ساز موجود در خانه- مانند گاز رادون- یا موجود در محل کار مانند پرتوهای رادیو اکتیو یا برخی مواد شیمیایی صنعتی است. سعی کنید کمتر در معرض این مواد قرار بگیرید.

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

خانمها بخوانند: پيشگيري از سرطان سينه جمعه بیست و پنجم آبان 1386 22:35
در تاریخ ۲۰/۸/۸۶ دریافت شده از:

http://www.iranianuk.com/article.php?id=20689

اگر خانم ها تغييراتي را در شيوۀ زندگي خود بوجود بياورند از ابتلا هزارها نفر به سرطان سينه در طول 20 سال آينده جلوگيري به عمل مي آيد.
تغيير شيوه زندگي در بريتانيا مي تواند از ابتلا يك مورد از هر ده مورد سرطان سينه تا سال 2024 جلوگيري نمايد.

به گزارش « فردا » و به نقل از منابع خارجي تحقيقات پيش بيني مي كنند اگر خانم ها تغييراتي را در شيوۀ زندگي خود بوجود بياورند از ابتلا هزارها نفر به سرطان سينه در طول 20 سال آينده جلوگيري به عمل مي آيد. كاهش استفاده از هورمون درماني (HRT)، داشتن وزن مناسب و ورزش بيشتر موارد كليدي هستند كه خانم ها با رعايت آن ها مي توانند از بيشتر از 5700 مورد ابتلا به سرطان در هر سال جلوگيري كنند.

هر ساله بيش از 44000 زن در بريتانيا با علايم سرطان سينه شناسايي مي گردند و اين در حالي است كه وقوع ابتلا افراد به اين بيماري در طول ده ساله گذشته به 12درصد افزايش پيدا كرده است. پروفسور پاركين پيش بيني مي كند بدون تغيير در شيوه زندگي عده مبتلا به سرطان سينه تا سال 2024 به 58000 مورد در هر سال خواهد رسيد.

استفاده طولاني مدت از هورمون درماني به عنوان يك عامل كليدي خطر ساز در ابتلا به سرطان سينه شناخته شده و پروفسور پاركين بر اين عقيده است كه اگر تعداد خانم هايي كه از هورمون درماني استفاده مي كنند، كاهش يابد مي توان از 2100 مورد سرطان سينه در سال جلوگيري نمود.

يافته هاي دانشمندان حاكي از آن است كه خطر ابتلا به سرطان سينه در خانم هاي يائسه با وزن بالا در مقايسه با خانم هاي با وزن متعادل و عادي 25 درصد بيشتر است.طبق محاسبه پروفسور پاركين كم كردن وزن در اين افراد مي تواند از 1800 مورد ابتلا سرطان سينه در هر سال جلوگيري نمايد.

افزايش تمرينات ورزشي در خانم هاي انگليسي همچنين مي تواند از ابتلا 1400 مورد جديد در هر سال جلوگيري كند. در حال حاضر تنها 1 فرد از هر 4خانم انگليسي از رهنمودهاي دولتي در خصوص انجام حركات ورزشي پيروي مي نمايد.

حتي مقادير كوچكي از الكل مي تواند باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان سينه شود. مطالعات گوناگون نمايانگر آنند كه مصرف هر روزه الكل باعث افزايش ابتلا به سرطان سينه به ميزان 7تا11درصد مي گردد. اگر خانم ها مصرف الكل خود را براساس رهنمودهاي دولت تنظيم نمايند از 200 مورد اضافي ابتلا به سرطان سينه در هر سال مي توان جلوگيري كرد.

تغذيه كودك با شير مادر به مدت 6ماه يكي ديگر از فاكتورهايي است كه در صورت انجام آن مي توان از خط ابتلا به سرطان سينه كاست. اين نكته حائز اهميت است كه خطر ابتلا افراد به سرطان سينه در واقع آميزه اي از خصوصيات ژنتيكي هر فرد به اضافه شيوۀ زندگي و ساير فاكتورهاي محيطي است.

پروفسور پاركين مي گويد « چون سرطان سينه شايع ترين و غالب ترين بيماري شناخته شده در خانم هاي مسن است با افزايش سن افراد بالطبع وقوع اين بيماري نيز افزايش مي يابد. اگر گرايش ها و شيوه هاي قديمي همچنان ادامه يابد ريسك ابتلا به سرطان سينه تا سال 2024 به ميزان 60000 مورد جديد در هر سال در مقايسه با 44000 مورد كنوني خواهد رسيد

« اما ما همچنين به اين نكته واقفيم كه تعدادي از فاكتورهاي شيوه زندگي مي تواند خطر ابتلا به سرطان سينه را تحت الشعاع قرار دهد بنابراين اگر خانم ها اين تغييرات را در شيوۀ زندگي خود لحاظ كنند مي توان از ابتلا يك مورد از هر 10 مورد سرطان سينه تا سال 2024 جلوگيري نمود

اين پيش بيني ها و تغييرات شامل موارد زير هستند:

- اگر استفاده طولاني مدت از هورمون درماني تا 5 سال آينده به همين ميزان امروزي باشد(تقريباً 50درصد) و افزايشي در آن مشاهده نشود تا سال 2024 ريسك ابتلا به سرطان سينه كاهش پيدا خواهد كرد.

- اگر ميزان چاقي و افزايش وزن تا 10 سال آينده به همان ميزان چاقي سال1980 باشد كه در آن زمان ميزان چاقي به ميزان 8درصد در مقايسه با 23درصد افزايش وزن امروزي بود ريسك ابتلا به سرطان سينه كاهش پيدا خواهد نمود.

- اگر ميزان فعاليت ورزشي در خلال 3 سال آينده آن قدر افزايش يابد كه تمام خانم ها حداقل به مدت 30دقيقه، به مدت 5بار در هفته ورزش نمايند.

- اگر تمام خانم هاي مصرف كننده الكل از رهنمودها و توصيه هاي دولت در اين خصوص استفاده نموده و بيشتر از حد تعيين شده از الكل استفاده نكنند.

- اگر 72درصد از خانم هاي انگليسي همانند خانم هاي سوئدي به مدت 6ماه به فرزند خود شير دهند(هم اكنون تعداد خانم هاي انگليسي كه فرزند خود را با شير خودشان تغذيه مي كنند 21درصد است.)

سارا هيوم رئيس مركز اطلاع رساني سلامت بريتانيا مي گويد « اين محاسبات نمايانگر آنند كه چگونه تغيير شيوۀ زندگي مي تواند خطر ابتلا به سرطان سينه را كاهش دهد. اما هر خانمي براساس شرايط جسماني و بدني خود مي تواند اين رهنمودها را در پيش گيرد به طور مثال شايد استفاده از هورمون درماني براي عده اي از خانم ها مزايا و منافع بيشتري را نسبت به خطرات موجود عايد سازد.

او خاطر نشان مي سازد زندگي كردن براساس يك تغذيه خوب، انجام تمرينات ورزشي و محدود نمودن مصرف الكل سلامتي فرد را در مقابل ابتلا به سرطان سينه تضمين نمي كند اما اين عادت ها و راهكارهاي سالم مي تواند شانس ابتلا به اين بيماري را كاهش دهند.

نيمي از موارد ابتلا به سرطان مطابق با نظر موسسه تحقيقي سرطان بريتانيا با بكاربستن اين رهنمودها مي تواند كاهش يابد. نكات كليدي اين رهنمودها بدين قرار است.

- سيگار كشيدن را كنار بگذاريد: اين بهترين توصيه است كه شما مي توانيد آن را در مورد خود انجام دهيد.

- هميشه خود را در وزني ايده آل نگه داريد: فعاليت كنيد و وزن خود را در حالت متعادلي نگه داريد.

- خوب بخوريد و خوب بنوشيد: نوشيدن الكل را محدود نموده و غذاهاي سرشار از ميوه و سبزيجات مصرف نماييد.

- در مقابل نورخورشيد هشيار باشيد: از خود در مقابل نور خورشيد محافظت نموده و مواظب باشيد نورخورشيد پوست شما را نسوزاند.

- اولين فردي باشيد كه مواظب شماست: بدن خود را بشناسيد و مكرراً به پزشك خود مراجعه نماييد و چكاپ هاي سالانه خود را انجام دهيد.

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |

سخن اول و هدف ایجاد این وبلاگ جمعه بیست و پنجم آبان 1386 20:59
از آنجا که یک پرستارم و پس از آن در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات پزشکی تحصیل نمودم، حیطه پژوهشی مورد علاقه ام "فناوری اطلاعات و خدمات سلامت" می باشد. سلامت شامل پیشگیری، درمان و توانبخشی می باشد. با توسعه فناوری اطلاعات، اکنون ارائه خدمات سلامت در اینترنت افزایش یافته و تعداد جویندگان چنین خدماتی در اینترنت روز به روز افزایش می یابد.

انگیزه ایجاد این وبلاگ در من، از برگزاری نوزدهمین کنگره بین المللی سرطان آسیا- اقیانوسیه و اولین همایش پرستاری سرطان در تاریخ ۲۴ تا ۲۶ آبان ۸۶ در مرکز همایش های رازی بوجود آمد.

با توجه به اینکه  در یکی از پانل ها تحت عنوان "

Information Dissemination Methods of cancer Prevention

" در زمینه  تاثیر اطلاع رسانی از طریق اینترنت در پیشگیری از سرطان سخنرانی داشتم، به جستجو در اینترنت پرداخته و مقالات زیادی ر این زمینه مطالعه کردم. پس از اینکه اطلاعاتم در زمینه اهمیت این امر تثبیت شد، تصمیم گرفتم سایت های مختلف کشورمان را برای این منظور جستجو کنم. مقالات متنوعی در سایت های مختلف یافتم. اطلاعات بصورت پراکنده در اینترنت موجود است. اکنون که تعدادی از آنها را یافتم، و وبلاگی نیز در این زمینه پیدا نکردم، فرصت را غنیمت شمردم تا با ایجاد این وبلاگ، کمکی بسیار کوچک به جویندگان اینگونه اطلاعات نمایم تا شاید قدم اول را برای قدم های تکاملی بعدی در این زمینه برداشته باشم.

همین جا تاکید می کنم مسئولیت صحت اطلاعات مندرج در این وبلاگ با نویسندگان اشاره شده می باشد. و مطالب سایت های مختلف با ذکر منبع در این وبلاگ جمع آوری شده است تا به صورت منسجم در اختیار عموم قرار گیرد. با توجه به اینکه دنیای اینترنت جهانی است و هر لحظه اطلاعات بیشتری در آن قرار می گیرد، لذا فقط آنچه در جستجوهایم بدست می آورم را در این وبلاگ قرار می دهم و شاید گوشه بسیار کوچکی از این دنیای اطلاعات را بتوانم یکجا جمع نمایم.  امیدوارم دوستان و خوانندگان عزیز نیز در این زمینه مرا یاری کنند.

برای مطالعهCV    اینجانب به یکی از آدرس های زیر رجوع کنید:

http://nursing.persiangig.ir/articles/Darvish.doc

http://fnm.tums.ac.ir/104146/sec_46/Darvish.aspx?lang=Fa

 

نوشته شده توسط آسیه درویش  | لینک ثابت |